Choć mówi się, że sport to zdrowie, to jednak przy wykonywaniu różnego rodzaju aktywności fizycznych mogą pojawić się pewne problemy zdrowotne. Mimo wszystko sport wymaga od nas dużego nakładu wysiłku, a niektóre dyscypliny są szczególnie intensywne i mogą powodować, że po treningu doświadczamy gorszego samopoczucia. Jest jednak pewna różnica między zdrowym zmęczeniem a tym, które może się objawiać w bardziej negatywny sposób. Jak zatem rozpoznać, że coś jest nie tak? Kiedy złe samopoczucie po wysiłku fizycznym stanowi sygnał o poważniejszych problemach zdrowotnych?
Zawroty głowy
Najczęściej występującym negatywnym objawem po wysiłku fizycznym są zawroty głowy. Zazwyczaj pojawiają się w przypadku, gdy zbyt szybko wstaniemy z pozycji siedzącej czy leżącej lub gdy jesteśmy lekko odwodnieni. Zawroty głowy i mroczki przed oczyma często również pojawiają się przy treningach siłowych, gdzie kluczowym elementem jest odpowiednie oddychanie. Rozwiązanie jest więc tutaj proste – należy nauczyć się zsynchronizować swój oddech z wykonywanymi ćwiczeniami, zwłaszcza jeśli pracujemy z naprawdę dużym obciążeniem. Co jednak w przypadku, gdy tego typu objaw pojawia się bez wyraźnej przyczyny? Warto zatem wiedzieć, że zawroty głowy mogą zwiastować problemy z pracą mózgu, układu pokarmowego, narządu wzroku, a nawet słuchu. Nierzadko są też spowodowane zbyt wysokim lub niskim stężeniem cukru we krwi, a więc mogą być oznaką rozwijającej się cukrzycy. Jeśli więc Twoje zwroty głowy dokuczają Ci już od dłuższego czasu i są dość intensywne, warto skonsultować się z lekarzem.
Nieustanne napięcie mięśniowe
To naturalne, że po treningu mogą wystąpić bóle mięśniowe, a na kolejny dzień nawet zakwasy. Wątpliwości mogą się jednak pojawiać w sytuacji, w której bóle są nieproporcjonalnie silne lub nie ustępują po kilku dniach. Wtenczas można wskazać na dwie odpowiedzi: napięcie mięśniowe jest wynikiem przetrenowania lub poważniejszych problemów zdrowotnych. W pierwszym wypadku należy więc po prostu dać czas swojemu organizmowi, aby mógł się właściwie zregenerować. Przy tym powinniśmy pamiętać o własnych możliwościach i ograniczeniach i pod nie dostosowywać swoje treningi. Jednakże nieustanne napięcie może również oznaczać niedobór magnezu czy potasu – są to pierwiastki niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mięśni. Co ciekawe, niektóre osoby mogą także mieć skłonność do doświadczania napięcia mięśniowego w odpowiedzi na nawet niewielki wysiłek fizyczny, co nierzadko wskazuje na objaw zespołu nadwrażliwości mięśniowej wymagający specjalistycznej opieki medycznej.
Spadek wydajności
Złe samopoczucie po wysiłku fizycznym może być też po prostu oznaką spadku wydolności i kondycji. Najczęściej pojawia się wtedy, gdy już przez dłuższy czas nie mieliśmy do czynienia ze sportem, a powrót do regularnych treningów kosztuje nas trochę więcej. Jednakże w takim przypadku ponownie powinniśmy pamiętać o tym, aby intensywność ćwiczeń dostosować do własnych możliwości. To oczywiste, że po miesięcznej przerwie nie będziemy w stanie zrealizować treningu na tym samym poziomie, co wcześniej. To jednak nie wszystko. Spadek wydajności może być niestety czasem wynikiem poważniejszych problemów zdrowotnych. Jeśli pojawia się on z dnia na dzień, nawet przy regularnej aktywności fizycznej, warto zastanowić się, co stanowi jego faktyczną przyczynę. Może to być niewystarczająca dieta, niedobór snu czy choroby serca, cukrzyca, astma, a nawet zaburzenia hormonalne. W przypadku kobiet spadek wydajności często pojawia się także w trakcie okresu.
W kontekście aktywności fizycznej duże znaczenie ma więc odpowiednia ilość regenerującego snu. Warto wyposażyć się w wygodny materac dostosowany do indywidualnych potrzeb i problemów zdrowotnych, aby móc cieszyć komfortowym wypoczynkiem. Wiele doskonałej jakości modeli znajdziesz w salonach w Jaworzno.
Nadmierne pocenie się
Przy intensywnym wysiłku fizycznym ciało się poci i nikogo to zjawisko nie dziwi. Jednakże problem ponownie może pojawiać się w przypadku, gdy mamy do czynienia z naprawdę nadmiernym poceniem. Nawet spokojny spacer na bieżni czy jazda na rowerze wylewają z nas siódme poty, a niekiedy sprawiają, że dopada nas gorączka. To zdecydowany sygnał oświadczający, że coś jest nie tak. Warto zatem wiedzieć, że nadmierne pocenie się w czasie nawet lekkiego wysiłku może być spowodowane silnymi emocjami, takimi jak stres czy niepokój. Nierzadko pojawia się też w przypadku problemów z tarczycą lub z sercem (zazwyczaj przy przewlekłej niewydolności serca). Warto więc skonsultować się z lekarzem, aby znaleźć rozwiązanie dla tego dokuczliwego problemu.
Zmiany w apetycie lub masie ciała
Jeśli zdecydowaliśmy się na dodatkową aktywność fizyczną, ponieważ zależy nam na zrzuceniu wagi, to cieszymy się, gdy zauważamy pierwsze efekty. Niekiedy jednak dochodzi do niewytłumaczalnej utraty wagi, a duże zmęczenie po aktywności fizycznej może wtenczas wskazywać na problemy sercowo-naczyniowe, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, problemy natury psychologicznej czy nawet infekcje pasożytnicze. Złe samopoczucie jest też często związane ze zmianami w apetycie. Musimy pamiętać o tym, że decydując się na intensywny wysiłek, nasz organizm będzie potrzebował przyjąć większą ilość kalorii, a nasza dieta powinna być bogata we wszystkie istotne wartości odżywcze. Nie brońmy się więc przed jedzeniem, jeśli nasz apetyt rośnie i jest spowodowany właśnie wzmożoną aktywnością fizyczną. Wątpliwości mogą pojawiać się wtedy, gdy apetyt spada, a waga ewentualnie rośnie.
Ciągłe uczucie zimna
Dość zastanawiającym objawem po wysiłku fizycznym jest z kolei uczucie zimna. Dlaczego się ono pojawia? Jeśli wykonujemy napraw intensywny trening, a mimo to nadal dokucza nam chłód, być może ponownie zmagamy się z problemami zdrowotnymi tarczycy lub posiadamy słabe krążenie krwi. Powodem może być także niski poziom tkanki tłuszczowej czy niski poziom cukru. Warto więc dokładnie się przebadać, aby móc znaleźć trafne wyjście z tej problematycznej sytuacji.
Ważne jest więc słuchanie swojego ciała, aby móc odróżnić naturalne zmęczenie od tego, które może świadczyć o większych problemach zdrowotnych. Jeśli masz wątpliwości co do swojego samopoczucia po wysiłku fizycznym, warto skonsultować się z lekarzem lub postawić na takie elementy jak zdrowa dieta, odpowiednia ilość snu, czy też dostosowanie swoich treningów pod indywidualne możliwości.