Postawa ciała w znaczący sposób oddziałuje na to, jak się prezentujemy. Inne wrażenie zrobimy, garbiąc się, a inne wtedy, gdy będziemy stali pewni siebie i wyprostowani. Nieprawidłowa postawa ciała wiąże się też z różnymi nieprzyjemnymi dolegliwościami, jak na przykład ból pleców. Sprawdź, co zrobić, aby zadbać o odpowiednią posturę!

Czym grozi nieprawidłowa postawa ciała?

Utrzymywanie prawidłowej postawy ciała ma szczególne znaczenie. Nie chodzi tylko o to, aby dobrze wyglądać – to, jaką pozycję utrzymujemy, bezpośrednio przekłada się na nasze samopoczucie. Jeśli o to nie dbamy, możemy doprowadzić do tego, że nasz kark, plecy czy też barki będą przeciążone i napięte. Postawa ciała oddziałuje również na funkcjonowanie układu pokarmowego oraz oddechowego. Odpowiada za swobodny przepływ tlenu, a także prawidłową pracę narządów. Garbienie się przyczynia się do uciskania płuc, jelit czy żołądka, które na skutek tego gorzej działają. Ze względu na to nasz organizm może być nieodpowiednio dotleniony, co z kolei przełoży się na naszą koncentrację i efektywność.

Prawidłowa postawa przy biurku

Jak zadbać o prawidłową postawę ciała?Większość z nas prowadzi siedzący tryb życia. Siedzimy przez cały dzień w pracy, a potem, gdy przychodzimy do domu, również spędzamy sporo czasu w pozycji siedzącej, relaksując się czy korzystając z komputera lub telefonu. Dlatego tak ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, w jaki sposób siedzimy. Jeśli mamy niezdrowe nawyki – garbimy się lub za bardzo pochylamy do przodu – może to wywołać nieprzyjemne dolegliwości, jak na przykład ból pleców czy napięcie w mięśniach. Źle wpłynie też na naszą postawę. W jaki sposób powinniśmy siedzieć, aby nie ucierpiał na tym nasz kręgosłup? Stopy połóżmy płasko na podłodze lub na podnóżku. Kolana mają być zgięte delikatnie poniżej linii bioder, pod kątem około 90-100 stopni. Podudzia oraz przedramiona powinny być oparte równolegle do podłoża. Dobrze, aby obręcz barkowa była rozluźniona i obniżona, a za to ramiona łagodnie cofnięte. Siedząc w ten sposób, nie tylko unikniemy bólu i dyskomfortu, ale także zapobiegniemy rozwijaniu się wad postawy.

Ćwiczenia dla kręgosłupa

Nie można ukryć, że nieprawidłowa postawa ciała to nic przyjemnego. Nadmierne garbienie się nie dość, że wywołuje ból i dyskomfort, to jeszcze nie wygląda dobrze. Na szczęście możemy zniwelować negatywne skutki utrzymywania złej postawy. Musimy wprowadzić do naszej codziennej rutyny ćwiczenia dla kręgosłupa. Dobrze, aby były to aktywności, które zaangażują mięśnie górnej części ciała i wzmocnią plecy. Jeśli będziemy wykonywać je regularnie, zauważymy sporą poprawę. Dyskomfort będzie doskwierał nam znacznie rzadziej, a oznaki nieodpowiedniej postawy będą mniej widoczne. Jakie zatem ćwiczenia dla kręgosłupa wykonywać? Zacznijmy od rozciągania pleców. Należy stanąć w rozkroku, a następnie pochylić tułów w przód w taki sposób, aby dotknąć palcami czubka butów. Pozostańmy w tej pozycji na chwilę, po czym ostrożnie się podnieśmy i wyciągnijmy ręce za głowę, rozciągając się. Świetnym ćwiczeniem dla osób garbiących się będzie ponadto ściąganie łopatek. W tym wypadku wystarczy jedynie chwycić ręce za plecami i mocno ściągnąć łopatki.

Ergonomiczne krzesło

Jeśli spędzamy w pozycji siedzącej naprawdę dużo czasu, warto pomyśleć o zainwestowaniu w ergonomiczne krzesło. Dzięki takiemu produktowi będziemy mogli mieć pewność, że nasz kręgosłup będzie prawidłowo podparty, a nasz sposób siedzenia nie wpłynie negatywnie na naszą postawę. Ergonomiczne krzesło wyróżnia się specjalną konstrukcją, która odpowiada za podtrzymanie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Co więcej, taki produkt skuteczniej mobilizuje nasze mięśnie do utrzymywania prostych pleców. Fotel często posiada też regulację zagłówka i siedziska, dzięki czemu możemy dopasować go do naszych preferencji. Jeśli korzystamy z komputera w czasie siedzenia na nim, zwróćmy uwagę na to, aby dopasować krzesło tak, by wygodnie patrzyło nam się na monitor. Nawet posiadając ergonomiczny fotel, nie zapominajmy o tym, aby co jakiś czas zrobić sobie przerwę od siedzenia. Wykorzystajmy ten czas do tego, aby się przejść i rozciągnąć mięśnie.

Prawidłowa postawa przy biurku

Większość z nas prowadzi siedzący tryb życia. Siedzimy przez cały dzień w pracy, a potem, gdy przychodzimy do domu, również spędzamy sporo czasu w pozycji siedzącej, relaksując się czy korzystając z komputera lub telefonu. Dlatego tak ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, w jaki sposób siedzimy. Jeśli mamy niezdrowe nawyki – garbimy się lub za bardzo pochylamy do przodu – może to wywołać nieprzyjemne dolegliwości, jak na przykład ból pleców czy napięcie w mięśniach. Źle wpłynie też na naszą postawę. W jaki sposób powinniśmy siedzieć, aby nie ucierpiał na tym nasz kręgosłup? Stopy połóżmy płasko na podłodze lub na podnóżku. Kolana mają być zgięte delikatnie poniżej linii bioder, pod kątem około 90-100 stopni. Podudzia oraz przedramiona powinny być oparte równolegle do podłoża. Dobrze, aby obręcz barkowa była rozluźniona i obniżona, a za to ramiona łagodnie cofnięte. Siedząc w ten sposób, nie tylko unikniemy bólu i dyskomfortu, ale także zapobiegniemy rozwijaniu się wad postawy.

Dobrze dopasowany materac

Jeśli chcemy zadbać o nasz kręgosłup, powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na dobór odpowiedniego materaca. Od podłoża snu zależy bardzo wiele – materac wpływa nie tylko na poziom naszego komfortu, ale też odpowiada za zapewnienie prawidłowego podparcia dla naszego kręgosłupa. Dobrze dobrany model może zniwelować ból pleców, a także zapobiec powstaniu lub rozwijaniu się wad postawy. Co zrobić, aby wybrać taki materac, który będzie odpowiadał nam w stu procentach? Weźmy pod uwagę nasze potrzeby oraz preferencje. Możemy też udać się do sklepu stacjonarnego Jaworzno, w którym będziemy mogli samodzielnie przetestować różne produkty. Zainwestowanie w taki materac będzie kluczowe w zatroszczeniu się o dobry stan kręgosłupa.

Zadbanie o prawidłową postawę ciała zdecydowanie wyjdzie nam na dobre. Możemy dzięki temu zniwelować ból pleców czy problemy z układem pokarmowym, a także pozbyć się niezdrowych nawyków, takich jak garbienie się. Zainwestujmy w ergonomiczne krzesło, dobrze dopasowany materac, a do tego praktykujmy ćwiczenia na kręgosłup. Dzięki temu na pewno zauważymy efekty!