Nie ma wątpliwości, że jeśli mamy rodzeństwo, musimy nauczyć się dzielenia i chodzenia na kompromisy. Jest to szczególnie ważne dla tych dzieci, które mieszkają w jednym pokoju. Jak urządzić takie pomieszczenie, aby każda ze stron była usatysfakcjonowana? Dowiedz się, co musi się znaleźć w pokoju dla rodzeństwa!
Pójście na kompromis
Kompromis to coś, co każdemu rodzeństwu jest dobrze znane. W codziennych sytuacjach chodzenie na ugodę i dogadywanie się jest niezbędne, aby uniknąć niepotrzebnych konfliktów. Tę strategię należy zastosować również w przypadku urządzania wspólnego pokoju. Może się bowiem zdarzyć, że każde z dzieci będzie miało odmienne preferencje czy życzenia. Rodzice powinni upewnić się, że w wybieraniu aranżacji nikt nie poczuje się pominięty. Należy stworzyć wystrój w taki sposób, aby każde z dzieci mogło włożyć coś od siebie. Dzięki temu poczuje się swobodniej i bardziej na miejscu w swoim pokoju.
Podział przestrzeni
Bez względu na to, jak dobre są relacje między rodzeństwem, każde z nich będzie czasem potrzebowało przestrzeni do tego, aby pobyć samemu. To coś, o czym trzeba pamiętać przy urządzaniu wspólnego pokoju. Możemy to zapewnić, w odpowiedni sposób dzieląc pomieszczenie. Dobrze, aby każde z dzieci miało swoją część pokoju – będzie mogło decydować, jak będzie ona wyglądać, a także będzie w pełni odpowiedzialne za jej sprzątanie. W każdej z wydzielonych partii powinny znaleźć się biurko, szafki do przechowywania rzeczy czy łóżko. Świetnym pomysłem na podzielenie pomieszczenia będzie wykorzystanie lustrzanego odbicia – wtedy meble ustawiamy po przeciwnych stronach. To pozwala zachować pewną harmonię.
Przechowywanie rzeczy
Dwóch lokatorów w jednym pokoju wiąże się nie tylko z trudniejszym doborem wystroju, ale i większą liczbą rzeczy do przechowywania. Każde z dzieci posiada bowiem swoje własne drobiazgi, które chciałoby mieć przy sobie. Aby uniknąć bałaganu i chaosu, koniecznie musimy zaopatrzyć się w pudełka, szafki czy kartony, w których będziemy mogli schować część przedmiotów. Możemy zamontować pod łóżkiem szufladę – to będzie idealne miejsce na dodatkową pościel czy nieużywane akurat ciuchy. W szafie zamontujmy wieszaki, dzięki którym będziemy mogli zachować ubrania w odpowiednim stanie. Na biurka sprawdzą się różnego rodzaju organizery, dzięki którym będziemy mogli uporządkować przede wszystkim szkolne artykuły.
Wybór kolorów i stylu
Wybór koloru do pokoju dla rodzeństwa to duże wyzwanie. Staje się jeszcze trudniejsze, gdy mamy do czynienia z siostrą i bratem. Jakie w tym przypadku wykorzystać barwy w pomieszczeniu? Nie ma wątpliwości, że w pełni chłopięcy czy dziewczęcy wystrój nie wchodzi w grę, ponieważ jedna ze stron może poczuć się wówczas pokrzywdzona. Możemy pójść na kompromis i wykorzystać neutralne odcienie, takie jak beż, szary czy jasnozielony. Kolory te cieszą się obecnie dużą popularnością. Ze względu na delikatny i subtelny charakter, pomagają się odprężyć i zrelaksować. Będą strzałem w dziesiątkę, jeśli chodzi o sypialnię. Jeśli chodzi o pokój dla dwóch sióstr, wówczas możemy wykorzystać typowo dziewczęce barwy, takie jak róż czy fiolet. W pokoju chłopców sprawdzi się za to niebieski, czerwony czy brązowy.
Standardowe czy piętrowe łóżko?
Kiedy myślimy o pokoju dla rodzeństwa, łóżko piętrowe to jedna z pierwszych rzeczy, która momentalnie przychodzi nam do głowy. Nie ma wątpliwości, że to bardzo przydatny element. Dzięki piętrowemu łóżku możemy zaoszczędzić sporo miejsca. W pokoju dla rodzeństwa często jest tak, że każda wolna przestrzeń jest na wagę złota. Łóżko piętrowe nada się więc idealnie do tego typu pomieszczenia. Musimy jednak upewnić się, że odpowiednio dobierzemy do niego rodzaj materaca. W ten sposób zyskamy pewność, że stworzymy komfortowe warunki do snu. W sklepach znajdziemy zarówno materace dla dzieci, jak i dla nastolatków. Odwiedźmy sklep stacjonarny Jaworzno, gdzie będziemy mogli wybrać idealny model. Upewnijmy się, że wiemy, jak odpowiednio dobrać materac. Łóżko piętrowe zagwarantuje wygodną przestrzeń do snu dla każdego dziecka. Warto jednak dopilnować tego, aby starsze spało na górze, a młodsze na dole.
Strefa do zabawy
Urządzając pokój dla dzieci, musimy kierować się trochę innymi zasadami niż w przypadku pomieszczenia dla dorosłych. W dziecięcej przestrzeni musi być miejsce nie tylko na wypoczynek czy przechowywanie rzeczy. Bardzo ważne jest uwzględnienie strefy do zabawy i rozwijania zainteresowań. Dzieci powinny mieć swobodę do tego, aby bawić się i ciekawie spędzać czas. Pozwólmy im na to, wydzielając w ich pokoju przestrzeń przeznaczoną typowo do tego. Nie ma wątpliwości, że dzięki temu ich pokój spodoba im się jeszcze bardziej. Nie zapominajmy o tym, że w przypadku pomieszczenia dla rodzeństwa, trzeba mądrze wykorzystywać wolne miejsce. Wyznaczając konkretne miejsce do zabaw, unikniemy sytuacji, w których cały pokój staje się salą zabaw.
Strefa do nauki
Dla dzieci w wieku szkolnym nie tylko zabawa powinna mieć znaczenie – równie ważne znaczenie posiada nauka. Nie można ukryć, że to, w jakich warunkach się uczymy, wpływa na naszą zdolność zapamiętywania czy rozumienia. Należy zadbać o to, aby każde z dzieci mogło się skutecznie skoncentrować. Pomoże im w tym osobne biurko, z którego zawsze będzie mogło korzystać w razie potrzeby. Nawet jeśli pokój dla rodzeństwa jest mały, warto uwzględnić biurko dla każdego dziecka. Unikniemy wtedy niepotrzebnych kłótni i nieporozumień, a także sytuacji, w której jedno z rodzeństwa musiałoby robić zadanie na przykład na łóżku.
Zwyczajne czy piętrowe łóżko? Gdzie przechowywać rzeczy? Jakie kolory wybrać? Nie można ukryć, że jeśli chodzi o pokój dla rodzeństwa, jest wiele kwestii, nad którymi trzeba się zastanowić. Jeśli jednak poświęcimy im odpowiednią uwagę, możemy stworzyć takie pomieszczenie, które zadowoli dwójkę dzieci!