Wielkimi krokami zbliża się zimowa sesja egzaminacyjna, czyli to, czego studenci nie lubią najbardziej. To czas, kiedy kawa staje się naszym najlepszym przyjacielem, a notatki i książki stertą wielkich tajemnic. Jednak nie taka sesja zła, jak ją opisują! Zamiast panikować, warto zastosować kilka sprawdzonych sposobów przetrwania tego intensywnego okresu. W tym artykule dowiesz się, jakie są niezawodne metody radzenia sobie ze stresem, efektywnego planowania nauki oraz utrzymywania równowagi pomiędzy życiem prywatnym a edukacyjnym. Jeśli jesteś ciekawy, co dla Ciebie przygotowaliśmy, to koniecznie czytaj dalej!
Planowanie z głową
Naszym zdaniem jednym z najważniejszych punktów, które musisz określić, jest planowanie z głową. Na samym początku, jeszcze kilka tygodni przed samą sesją, sprawdź, ile dokładnie masz egzaminów oraz w jakich terminach się one odbywają. Możesz to sobie zapisać na kartce, w kalendarzu lub stworzyć swój własny planer na użytek tego intensywnego czasu, jakim jest sesja egzaminacyjna. Określ priorytetowość każdego zaliczenia i egzaminu, ponieważ niektóre z nich nie wymagają dużej ilości czasu, aby nauczyć się potrzebnych do zdania materiałów. Określ sobie konkretne cele, czyli kiedy, czego i przez jaki czas będziesz się uczyć – to z całą pewnością pomoże Ci w nauce!
Zdrowie na pierwszym miejscu
Oczywiście sesja egzaminacyjna na studiach to czas bardzo intensywnej nauki i wyzwać, ale nie można w jego trakcie zapominać o swoim zdrowiu, zarówno fizycznym, jak i psychicznym. O czym koniecznie musisz pamiętać?
- Zdrowe nawyki żywieniowe – mamy świadomość, że podczas sesji bardzo liczy się każda minuta poświęcona na naukę, jednak nie rezygnuj ze spokojnego jedzenia zdrowych posiłków, ponieważ to dzięki nim będziesz mieć wystarczająco siły, aby mierzyć się z kolejnymi kartkami notatek! Unikaj również zbyt dużej ilości kofeiny i słodyczy, a postaw na zdrowsze przekąski, takie jak orzechy czy owoce.
- Odpowiedni sen – w życiu każdego człowieka, niezależnie czy jest studentem, czy nie, sen odgrywa bardzo istotną rolę. To dzięki temu długiemu odpoczynkowi nasz organizm może się w pełni zregenerować i przygotować na wyzwania kolejnego dnia. Do dobrego snu niezbędny jest idealny materac, który znajdziesz tutaj sleepmed.pl. SleepMed to producent wielu różnych powierzchni do spania, a wyróżniają się one doskonałą jakością i żywotnością. Jeśli jednak przed zakupem wybranego modelu chcesz go zobaczyć na żywo, to udaj się do jednego z kilku sklepów stacjonarnych z artykułami sypialnianymi znajdującymi się w mieście Jaworzno. Serdecznie zapraszamy!
- Aktywność fizyczna – świetnym odpoczynkiem od nauki i chwilą relaksu może być aktywność fizyczna. Półgodzinny spacer po okolicy może wspomóc Twoje zdolności koncentracji oraz skutecznie zredukuje stres. Nie każdy wie o tym, że krótkie przerwy w trakcie kilkugodzinnej sesji nauki mogą zdziałać cuda dla wydajności.
- Zarządzanie stresem – prawda jest taka, że stres zawsze towarzyszy egzaminom, a zwłaszcza wtedy, kiedy jest ich kilka w bliskim terminie lub nie jesteśmy do końca przygotowani tak, jakbyśmy chcieli. Koniecznie poszukaj kilku metod relaksacyjnych, takich jak medytacja, głębokie oddychanie czy joga, aby choć tymczasowo pozbyć się ze swojego organizmu dużej ilości stresu.
- Przerwy na odpoczynek – od razu mówimy, że kilkugodzinne uczenie się bez żadnej przerwy wcale nie jest zdrowe! Koniecznie w tym czasie znajdź chwile na odpoczynek, zrobienie czegoś dla przyjemności. Możesz poczytać książką przez pół godziny, obejrzeć jeden odcinek serialu czy zrobić sobie krótką drzemkę.
Technika pomodoro
Wielu studentów ma problem z uczeniem się. Nie wiedzą, jak to robić, a standardowe czytanie notatek bardzo szybko ich nudzi i sprawia, że wcale nie zapamiętują tyle, ile by chcieli. Tutaj z pomocą przychodzą różne metody, a jedną z nich jest technika pomodoro. Polega ona na podzieleniu czasu na intensywną naukę oraz krótką przerwę. Czas zarówno nauki, jak i przerwy może być różny, np. 30 minut pracy i 5 minut relaksu. Po zrealizowaniu czterech takich cykli zalecamy zrobić sobie dłuższą przerwę, która będzie trwała około pół godziny. Dzięki temu unikniesz przemęczenia i zwiększysz swoją efektywność!
Grupa wsparcia
Pamiętaj, że przez trudny czas zimowej sesji egzaminacyjnej nie przechodzisz sam. Studentów w podobnej sytuacji do Twojej jest tysiące! Nie musisz wcale stawiać czoła wszystkim zagadnieniom egzaminacyjnym w pojedynkę. Możesz śmiało stworzyć grupę wsparcia z osobami, z którymi studiujesz, ponieważ to właśnie z nimi masz najbliższy i najlepszy kontakt. Stwórzcie razem czas grupowy na messengerze czy grupę na Facebooku, abyście z łatwością mogli się ze sobą kontaktować. Możecie wspólnie dzielić się swoją wiedzą, obawami i zadać pytania. Świetnym pomysłem będzie również wspólna nauka! W tym celu umówcie się w mieszkaniu jednego z Was lub pójdźcie do kawiarni. Wspólna nauka z całą pewnością doda Ci motywacji do dalszej walki. Możecie również połączyć się przez Internet! Pamiętajcie, że siła grupy tkwi w zrozumieniu, wsparciu i wspólnym dążeniu do sukcesu. Dzięki stworzeniu takiej przestrzeni możesz również nabyć nowe znajomości i to na długie lata!
W tym miejscu musimy również wspomnieć o tym, że nie zdanie jednego czy nawet kilku egzaminów podczas zimowej sesji egzaminacyjnej, to nie koniec świata! Zdarza się to wielu studentom na każdym etapie edukacji, więc nie musisz się martwić, że jesteś w tym sam. Drugie terminy to żaden wstyd, ponieważ na Twój brak powodzenia na teście mogło złożyć się kilka elementów, nad którymi nie miałeś panowania, np. choroba czy stresująca sytuacja rodzinna. Istnieje również bardzo duże prawdopodobieństwo, że na poprawce będzie dokładnie to samo, co na egzaminie w pierwszym terminie! Rozpocznij planowanie nauki z wyprzedzeniem, szukaj wsparcia wśród najbliższych, dbaj o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne, a zapewniamy, że zaliczenia pójdą Ci bardzo dobrze!
Przeczytaj także: Sypialnia dla dwojga – jaki wybrać materac dla parterów o dużej różnicy wagowej?