Każdego dnia zmagamy się z licznymi sytuacjami, w których ktoś chce coś od nas. Kwestia ta dotyczy to zarówno życia prywatnego, jak i zawodowego – w końcu mamy tutaj do czynienia z interakcjami międzyludzkimi. Niestety, niejednokrotnie nasza chęć pomocy czy dobre serce zostaje wykorzystane. Właśnie w tych sytuacjach przyda nam się zdolność wyrażania własnego zdania, czyli asertywność. A czym dokładnie ona jest i jak można ją ćwiczyć?

Czym tak naprawdę jest asertywność?

Asertywność stanowi ważną umiejętność w życiu każdego człowieka. To właśnie ona pozwala na jasne wyrażanie swoich myśli, uczuć i pragnień. Można śmiało powiedzieć, że jest to zdolność do wyrażania swojej indywidualności, co najważniejsze – bez naruszania granic innych ludzi. Obowiązuje tutaj szacunek zarówno do siebie, jak i drugiej osoby. Wiąże się to ze zdolnością aktywnego słuchania połączonej ze zrozumieniem uczuć oraz emocji. Warto tutaj podkreślić, że asertywność różni się zarówno od agresji, która narusza prawa innych, jak i bierności polegającej na zaniedbywaniu własnych potrzeb. Taka osoba:

 • jasno i bezpośrednio wyraża swoje myśli, a także uczucia, jednocześnie unikając wszelkich niejednoznaczności,
 • potrafi powiedzieć “nie” bez poczucia winy i niepewności,
 • rozpoznaje różnego rodzaju manipulacje i jest na nie odporna.

Nie ma co ukrywać – we współczesnym świecie asertywność jest niezwykle przydatna. Pomaga w skutecznym radzeniu sobie z wyzwaniami, budowanie zdrowych relacji oraz utrzymanie równowagi psychicznej w dynamicznym otoczeniu. A jak na co dzień prezentuje się taki człowiek?

Człowiek asertywny – czyli jaki?

Asertywność często jest postrzegana jako świadome mówienie “nie” w różnych sytuacjach. Jednak czy taka osoba myśli i pamięta tylko o sobie? Musimy wyraźną kreską oddzielić asertywność od samolubstwa czy nadmiernego egoizmu. Warto zatem wiedzieć, czym wyróżnia się człowiek asertywny. Jak się okazuje, przede wszystkim:

 • Szanuj swoje granice, czyli jak być asertywnym w dzisiejszych czasachpopełnia błędy i się ich nie wstydzi – w końcu nie mamy obowiązku w każdej sytuacji reagować właściwie,
 • może zmieniać swoje zdanie, decyzje czy sposób działania w zależności od zmiany sytuacji oraz poglądu,
 • ma prawo zaprotestować przeciwko wszelkim działaniom lub krytyce – w końcu musimy się dopasowywać do innych,
 • jak każdy człowiek może odczuwać ból oraz otwarcie o nim mówić, gdyż dopasowywanie się do schematów nie jest dobrym rozwiązaniem,
 • sam ustala swoje cele oraz w sposób samodzielny podejmuje decyzje – w końcu nikt nie ma prawa narzucić nam swoich poglądów,
 • ma świadomość, iż nie powinien brać odpowiedzialności za problemy innych, a także nie musi im udzielać pomocy – oczywiście kwestia ta zależy od sytuacji.

Osoba asertywna na pierwszym miejscu stawia swoje dobro i nie boi się mówić o tym głośno. Jest to niezwykle ważne, gdyż dopasowywanie się do innych nie przyniesie nam nic dobrego. Zdarza się nawet, że to najczęstsza przyczyna przepracowania lub przebodźcowania. Z uwagi na to, warto stać się osobą asertywną. A w jaki sposób można to zrobić?

Jak stać się asertywnym?

Z pewnością wielu z nas zastanawia się, jak stać się osobą asertywną. Teoretyczne założenia są proste, jednak o wiele trudniej jest je wprowadzić w życie. Tak naprawdę w pierwszej kolejności powinniśmy kierować się swoim unikalnym sposobem myślenia, a także uwzględnić powyższe cechy oraz zachowania. W pierwszej kolejności powinniśmy poinformować rozmówcę o tym, co nas drażni, złości czy przeraża. Zwracajmy także uwagę na nieprzyjemne lub niestosowne zachowania. Oczywiście wyrażajmy to w sposób kulturalny i przyjazny – agresywne zachowania czy narzucanie swojej woli jest tutaj nieakceptowalne. Niestety, w życiu zdarzają się różne sytuacje, a na naszej drodze stają różni ludzie. Wówczas warto nadać naszemu tonu głosu bardziej stanowczego oraz zdecydowanego charakteru. W zależności od sytuacji należy również poinformować rozmówcę o potencjalnych konsekwencjach i stosować je, gdy nic się nie zmienia. W osiągnięciu tego pomoże nam wyzbycie się strachu przed wyrażaniem własnego zdania. W końcu mamy prawo czuć się komfortowo. Pamiętajmy, że asertywność to umiejętność nabyta, a więc można nad nią pracować. Najlepiej zacząć od zwiększania pewności siebie oraz swojej samooceny. W tej kwestii warto zastanowić się nad swoimi mocnymi stronami oraz tym, co możemy zmienić. Pomoże to w bronieniu swoich racji, a także zapobiegnie sytuacjom, kiedy to będziemy wykorzystywani przez osoby w naszym otoczeniu.

Dlaczego warto być asertywnym?

W nabycie umiejętności, jaką jest asertywność, trzeba włożyć wiele wysiłku, a także pracy nad sobą. Niemniej jednak warto to zrobić, gdyż kwestia ta wiąże się z licznymi korzyściami. Przede wszystkim możemy spodziewać się m.in.:

 • lepszej komunikacji z drugim człowiekiem, co wynika z jasnego przekazywania swoich myśli, uczuć i potrzeb,
 • tworzenia zdrowych relacji interpersonalnych, które opierają się na szacunku, zrozumieniu i równości,
 • skutecznego rozwiązywania konfliktów, gdyż o wiele łatwiej jest nam dążyć do kompromisu poprzez wysłuchanie drugiej osoby oraz stanowczego przedstawianie swojego stanowiska.

Co ciekawe, człowiek asertywny lepiej śpi. Dlaczego? Kwestia ta wynika z faktu, iż mamy czas dla siebie, nie stresujemy się zdaniem innych oraz odpowiednio zarządzać stresem. Mimo to należy dodatkowo zadbać o jakość swojego wypoczynku, np. poprzez zainwestowanie w materac Jaworzno, który znajdziemy na abcsnu.pl. Jest to podłoże do spania, które gwarantuje najlepsze wsparcie dla kręgosłupa oraz całej sylwetki. Warunkiem jest tutaj prawidłowe dopasowanie od osobistych potrzeb, a także preferencji użytkownika. Dodatkowo warto postawić na akcesoria sypialniane takie jak poduszka ergonomiczna, ciepła kołdra czy przyjemne w dotyku prześcieradło.

Asertywność jest niezwykle ważna w dzisiejszych czasach, gdyż możemy nie tylko skuteczniej wyrażać swoje potrzeby, ale także pielęgnować zdrowe relacje z otaczającym nas światem. Jednak nie zapominajmy, że jest to także sztuka słuchania oraz zrozumienia drugiej osoby. Warto zatem traktować ją nie tylko jako umiejętność, ale także styl życia!

Przeczytaj także: Poduszka i jej rodzaje