W obecnych czasach siłownia jest określana jako miejsce, gdzie osoby chcą osiągnąć perfekcyjną sylwetkę, zrzucając zbędne kilogramy oraz budując mięśnie. Jednak, czy chodzenie na siłownię musi zawsze korelować z głównym celem związanym z „polepszeniem” swojego wyglądu? Czy w rzeczywistości jest to jedyny powód, dla którego warto inwestować czas i wysiłek w trening na siłowni? W poniższym artykule poznasz odpowiedzi na te pytania oraz dowiesz się, dla jakich innych powodów ludzie mogą chcieć chodzić na siłownię. Jeśli jesteś tego ciekawy, to koniecznie czytaj dalej!

Dlaczego ludzie chodzą na siłownię?

Ludzie decydują się na regularne treningi na siłowni z różnorodnych powodów, które wykraczają poza jedynie dążenie do schudnięcia czy poprawy wyglądu fizycznego. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych motywacji, którymi kierują się ludzie, kupując karnet na siłownię!

 • Zdrowie fizyczne – nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna równa się zdrowiu fizycznemu. Dlatego też ćwiczenie na siłowni może przyczynić się do ogólnej poprawy funkcjonowania organizmu. Regularny trening wzmacnia mięśnie, poprawia kondycję sercowo-naczyniową, reguluje ciśnienie krwi i wspiera ogólną sprawność organizmu, co dla wszystkich ludzi powinno być bardzo ważne.
 • Zdrowie psychiczne – aktywność fizyczna ma także pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Trening na siłowni może zmniejszać poziom stresu, poprawiać nastrój oraz zwiększać ogólne poczucie dobrostanu dzięki wydzielaniu endorfin, czyli hormonów szczęścia.
 • Zarządzanie wagą – oczywiście, wiele osób decyduje się regularnie chodzić na siłownię, aby zrzucić kilka kilogramów i ukształtować swoją sylwetkę. Siłownia oferuje różnorodne możliwości dzięki maszynom się tam znajdującym, które pozwalają na spalanie kalorii czy budowę mięśni.
 • Poprawa wydolności fizycznej – dla niektórych ludzi celem chodzenia na siłownię jest zwiększenie ogólnej wydolności fizycznej. Trening siłowy wspomaga rozwój siły, wytrzymałości i elastyczności, co przekłada się na lepszą sprawność w codziennych aktywnościach.
 • Budowanie pewności siebie – regularne treningi na siłowni mogą przyczynić się do zwiększenia pewności siebie i pozytywnego postrzegania własnego ciała. Zwłaszcza osiągane postępy w treningach mogą wpływać korzystnie na samoocenę.
 • Relacje z innymi – siłownia to świetne miejsce na znalezienie osób, z którymi można porozmawiać na podobne tematy związane ze zdrowiem. Możesz wymieniać się z nimi doświadczeniami czy po prostu porozmawiać o pogodzie. To oczywiście może być kolejną motywacją do regularnego chodzenia na siłownię.

W tym miejscu warto podkreślić, że różnorodność motywacji do chodzenia na siłownię świadczy tylko o tym, że korzyści związane z aktywnością fizyczną są wielowymiarowe i dosyć indywidualne. Dla jednej osoby może to być kwestia zdrowia, dla innej cele związane z estetyką ciała, a jeszcze inna osoba może szukać ukojenia dla umysłu i redukcji stresu.

Jakie korzyści mogą płynąć z chodzenia na siłownię?

Oczywiście regularne chodzenie na siłownię niesie za sobą szereg różnorodnych korzyści, które będą wspierać zarówno Twoje zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Oto niektóre z nich:

 • Czy chodzenie na siłownię musi oznaczać chęć schudnięcia i poprawy swojej sylwetki?Wzmacnianie mięśni – bez względu na to, czy na siłowni będziesz tylko chodzić na bieżni, czy ćwiczyć na maszynach, Twoje mięśnie znacznie się wzmocnią! Poprawi to wydolność organizmu i znacznie ułatwi wykonywanie niektórych codziennych obowiązków, ponieważ nie będziesz się już tak mocno męczyć.
 • Redukcja tkanki tłuszczowej – regularne treningi siłowe i cardio pomogą Ci w spalaniu kalorii, co może prowadzić do redukcji tkanki tłuszczowej i utraty wagi.
 • Zwiększenie elastyczności i zakresu ruchu – różnorodne ćwiczenia na siłowni wspomagają również rozwój elastyczności i poprawiają zakres ruchu w stawach, co przyczynia się do lepszej mobilności.
 • Poprawa postawy ciała – ćwiczenia siłowe, zwłaszcza te skoncentrowane na mięśniach rdzenia, mogą poprawić postawę ciała i zmniejszyć ryzyko pojawienia się bólu pleców.
 • Zmniejszenie stresu i poprawa nastroju – jak już wyżej wspomnieliśmy, regularne chodzenie na siłownię może wspomóc zmniejszanie stresu oraz poprawić Twój nastrój na resztę dnia lub nawet tygodnia!

Czy chodzenie na siłownię musi oznaczać chęć schudnięcia i poprawy swojej sylwetki?

Odpowiadając na to nurtujące nas pytanie: nie, chodzenie na siłownię nie musi jednoznacznie oznaczać wyłącznie chęci schudnięcia czy poprawy swojej sylwetki. Możesz chodzić tam, aby poznawać nowych ludzi, poruszać się w rytm ulubionej muzyki czy po prostu z powodu chęci mocnego zmęczenia się i spocenia swojego ciała. Oczywiście, ćwicząc, jednocześnie będziesz odczuwać tego pozytywne skutki, np. wzmocnienie mięśni czy koordynacji ruchowej. Bardzo ważne jest również przezwyciężenie myśli, że ludzie na siłowni będą Cię oceniać. Mają oni swoje własne ćwiczenia, którymi muszą się zająć i ostatnie, o czym myślą, to obserwowanie Cię i ocenianie. Zwróć również uwagę, że sylwetki na siłowni są bardzo różne, więc Ty również nie masz się czego wstydzić!

Teraz już z całą pewnością wiesz, że cele chodzenia na siłownię mogą być naprawdę różne i wcale nie muszą być one związane ze schudnięciem i poprawą swojej sylwetki. Pamiętaj również, aby po intensywnym treningu optymalnie odpocząć, śpiąc w idealnym łóżku. Wygodny materac 90×200 cm z całą pewnością Ci to zapewni! Możesz go kupić na stronie ABCsnu, który jest jednocześnie producentem wielu różnych produktów związanych z sypialnią, takich jak poduszki, kołdry czy pościele. Swój doskonałej jakości materac śmiało, możesz kupić również w jednym ze sklepów stacjonarnych znajdujących się w mieście Jaworzno. Tam na pewno znajdziesz to, czego szukasz!

Przeczytaj także: Łóżka metalowe.