Prawie każdy człowiek pragnie mieć zdrowe, bujne i ładne włosy. Niektórzy z nich osiągają swój cel i są posiadaczami naprawdę okazałych fryzur, jednak nie wszyscy mają takie szczęście. Jakaś część ludzi na świecie cierpi z powodu różnych chorób, które powodują, że ich włosy nadmiernie wypadają i powodują nieestetyczne prześwity. Jedną z dość popularnych chorób, która powoduje przedwczesne łysienie, jest łysienie plackowate. W tym artykule dowiesz się, czym jest to schorzenie, jakie ma objawy i jak je leczyć, więc serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nim!
Czym jest łysienie plackowate i jakie są jego objawy?
Łysienie plackowate to przewlekła choroba zapalna skóry. Należy ona do grupy niebliznowaciejących postaci łysienia, co oznacza, że widoczne są szczątkowe mieszki włosowe. Charakterystyczne dla łysienia plackowatego jest to, że pojawia się nagle i zazwyczaj rozpoczyna na skórze głowy. Jakie są inne objawy łysienia plackowatego?
- okrągłe lub owalne ogniska wyłysienia.
- skóra, która jest objęta łysiejącymi zmianami, ma zazwyczaj prawidłowy kolor, ale zdarzają się przypadki, w których na skórze występuje rumień lub woskowo-białe zabarwienie.
- włosy na brzegach łysych miejsc są delikatne i można je łatwo usunąć poprzez lekkie pociągnięcie.
- na brzegach łysych ognisk mogą występować połamane oraz grube włosy, które inaczej nazywane są włosami wykrzyknikowatymi.
Jakie są rodzaje łysienia plackowatego?
Łysienie plackowate może mieć różne formy i częstotliwość. To schorzenie można podzielić na trzy różne rodzaje ze względu na charakter oraz miejsce występowania charakterystycznych objawów:
1. Łysienie plackowate zwykłe (AAV)
Łysienie plackowate zwykłe charakteryzuje się okrągłymi lub owalnymi ogniskami wyłysienia. Dodatkowo obszary te mogą się ze sobą zlewać, tworząc większe miejsce bez włosów.
2. Łysienie plackowate całkowite (AAT)
Łysienie plackowate całkowite objawia się przede wszystkim tym, że obejmuje całą skórę głowy, jednak włosy nadal pozostają na twarzy i ciele.
3. Łysienie plackowate uogólnione (AAU)
Łysienie plackowate uogólnione jest najostrzejszą odmianą tej choroby. Chory traci włosy na głowie, na twarzy, np. brwi i rzęsy, ale również na całym swoim ciele.
Jakie są przyczyny pojawienia się łysienia plackowatego?
Niestety, ale obecnie nie istnieje jedna i spójna teoria, która mówiłaby, jakie są przyczyny łysienia plackowatego. Choroba pojawia się u różnych niezależnie od ich wieku czy płci. Choć najczęściej występuje u osób pomiędzy dziesiątym a trzydziestym rokiem życia, nie ma tutaj ścisłej reguły i łyse placki na głowie mogą pojawić się u osób młodszych i starszych. Można wyróżnić kilka czynników, które mogą mieć wpływ na pojawienie się łysienia plackowatego, a oto niektóre z nich:
- czynniki immunologiczne – utrata włosów związana jest ze stanem zapalnym, który dotyczy również mieszków włosowych i obszarów wokół nich. To sprawia, że te obszary się kurczą i zmniejszają, co z kolei powoduje, że włosy wypadają.
- czynniki autoimmunologiczne – łysienie plackowate często pojawia się wraz z innymi chorobami, takimi jak: choroby tarczycy, np. choroba Gravesa-Basedova lub Hashimoto. Inną chorobą współistniejącą może być bielactwo czy toczeń rumieniowaty.
- czynniki genetyczne – łysienie plackowate jest dziedziczne i około 10-20% osób chorujących na to schorzenie dostało je od swoich przodków.
- czynniki psychosomatyczne – łysienie plackowate może mieć również podłoże psychiczne, kiedy to w naszym życiu pojawia się dużo stresu lub występują jakieś traumatyczne przeżycia, np. śmierć bliskiej osoby, rozwód czy utrata pracy. To może doprowadzić do nagłej utraty włosów.
Jak można leczyć łysienie plackowate?
Oczywiście leczenie plackowate można leczyć, a u większości pacjentów włosy odrastają samoistnie. Istnieją również przypadki, w których pacjenci nigdy nie odzyskają swojego wcześniejszego wyglądu. Co ciekawe, odrastające włosy mogą z początku być siwe lub jasne, jednak później odzyskają swój naturalny kolor. Co jeszcze pomaga zwalczyć tę chorobę?
- różne preparaty sterydowe, np. maści, kremy czy roztwory.
- leki sterydowe.
- można zastosować terapię DCP, która polega na miejscowym podaniu alergenu na chorą skórę pacjenta.
- fotochemioterapia oraz wąskopasmowa terapia UVB.
- różne dermokosmetyki i zabiegi przeprowadzane przez specjalistów, które mają na celu pobudzenie mieszków włosowych.
Koniecznie pamiętaj również o tym, że dobre zdrowie całego organizmu może zapewnić optymalny sen. Jednym z naszych świetnym produktów do spania, jest materac Hilding Solano. Jest to produkt ekologiczny wykonany ze sprężyn oraz kilku warstw różnych pianek. Więcej o różnych materacach dowiesz się, klikając w ten link: www.hilding.pl. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nią!