Sypialnia to pomieszczenie, w którym mieszkańcy domu mogą odpocząć po ciężkim dniu i nabrać sił na kolejne wyzwania. Jednak, czy wiemy, że pełni ona również ważną rolę w zapewnieniu nam długiego i zdrowego wypoczynku? Wszystko z uwagi na fakt, iż jest w stanie zagwarantować nam najlepsze warunki do prawidłowego wysypiania się. A jak sen wpływa na nasz organizm oraz w jaki sposób urządzić sypialnię, aby dobrze wypocząć? 

Wpływ snu na funkcjonowanie człowieka

Zdrowy sen wyróżnia się tym, że rano budzimy się wypoczęci, pełni energii i siły na nowy dzień. Charakteryzuje się on wysoką jakością, odpowiednią głębokością, a także długością. Aby to osiągnąć, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kilka podstawowych czynności, wykonywanych zarówno w ciągu dnia, jak i w godzinach wieczornych. Do nich zalicza się m.in. spożywanie lekkostrawnej kolacji trzy godziny przed położeniem się do łóżka, ograniczenie drzemek czy unikanie substancji pobudzających (np. nikotyna, kofeina) po godzinie osiemnastej. Są to wybrane kwestie, które zaliczają się do tzw. zasad higieny snu, które stanowią zbiór norm i zachowań mających na celu poprawę jakości i długości wypoczynku. A dlaczego warto ich przestrzegać? Jak się okazuje, mało kto zdaje sobie sprawę, jak duży wpływ na funkcjonowanie człowieka ma sen. W tym czasie nasz organizm może się zregenerować pod kątem fizycznym i psychicznym. Co więcej, odpowiada za:

  • prawidłowe działanie licznych układów, w tym nerwowego, krwionośnego czy nerwowego,
  • zwiększa skuteczność i efektywność uczenia się oraz zapamiętywania,
  • chroni przed rozwojem licznych chorób cywilizacyjnych, metabolicznych czy psychicznych.

Zdrowy sen pozwala nam realizować swoje marzenia, a także rozwijać się prywatnie i zawodowo. Oznacza to, że powinniśmy zadbać o niego na wiele sposobów, w tym poprzez zapewnienie sobie najlepszych warunków do wypoczynku!

Sypialnia – jaką pełni rolę w naszym życiu? 

W każdym domu jest sypialnia – przeznaczona dla dziecka, pary, singli czy seniorów. Niezależnie od tego, do kogo należy, warto o nią zadbać na wiele sposobów, gdyż odgrywa niezwykle ważną rolę w naszym życiu. Zapewne wielu z nas zastanawia się, jak używane najczęściej tylko w nocy pomieszczenie może mieć tak duży wpływ na człowieka. Otóż rolą sypialni jest nie tylko zapewnienie nam cichego, odrębnego od reszty pomieszczeń w domu miejsca, w którym możemy położyć się i zasnąć. Ma ona za zadanie zagwarantować nam zdrowy sen, po którym będziemy gotowi stawić czoło wszystkim czekającym nas wyzwaniom! A w jaki sposób? Wszystko sprowadza się do wyznaczenia strefy wypoczynkowej, która obejmuje wygodne łóżko oraz najczęściej szafki nocne, na których przechowujemy, chociażby chusteczki czy telefon. To właśnie ta część jest najważniejsza, gdyż pozwala nam wypocząć we właściwy sposób. Jednak to nie wszystko! W wielu domach sypialnie dzieli się jeszcze na dwie inne strefy, do których zalicza się:

  • strefa relaksu – związana jest z odpoczynkiem, rozrywką czy realizowaniem własnych pasji, uwzględniając odpowiednie wyposażenie,
  • strefa pracy – najczęściej odizolowana przestrzeń, która pozwala nam na skupieniu się i efektywnym wykonywaniu swoich obowiązków.

Połączenie wszystkich trzech stref na pierwszy rzut oka może wydawać się trudne. Jednak poprzez uwzględnienie kilku zasad aranżacji wnętrza, jesteśmy w stanie skomponować wyjątkowe wnętrze, które zapewni nam zdrowy sen i nie tylko!

Zdrowy sen a aranżacja sypialni

Sypialnia jako element zdrowego i długiego życiaPodstawową kwestią, jaką każdy z nas rozważa przy urządzaniu domu lub jego remoncie, jest odpowiednia aranżacja sypialni. Obejmuje ona kilka aspektów, o których mało kto zdaje sobie sprawę, a mianowicie – prawidłowy styl wnętrzarski. Najlepiej sprawdzi się tutaj styl skandynawski, klasyczny i nowoczesny, gdyż nie uwzględniają one intensywnych kolorów, które mogą zakłócić zdrowy sen. Oznacza to, że powinniśmy postawić przede wszystkim na pastelowe i stonowane odcienie beżu, błękitu czy szarości. Będą one miały kojący wpływ na nasze zmysły, a tym samym pozwolą nam szybciej zasnąć. Oprócz tego dużą rolę grają tutaj meble, na które się zdecydujemy oraz odpowiedni podział na strefy. Inną kwestią są natomiast dodatki, takie jak świece i zapachy do sypialni, które roztaczają przyjemną, kojącą zmysły i relaksuje ciało woń. Dzięki temu są w stanie ułatwić nam zasypianie. Do innych elementów dekoracyjnych zaliczyć można:

  • rolety i zasłony, które ograniczają dostęp światła, tym samym umożliwiając prawidłowe wydzielanie melatoniny,
  • dywany, koce i poduszki dekoracyjne z możliwością prania, przez co jesteśmy w stanie pozbyć się z ich powierzchni kurzu, który odpowiedzialny jest za alergie,
  • oświetlenie, najlepiej składające się z ciepłego, delikatnego światła, które nie zakłóca zegara biologicznego.

Oczywiście najważniejszym elementem wyposażenia każdej sypialni jest łóżko. A z czego powinno się składać?

Wygodne łóżko – czyli jakie? 

Najważniejszym aspektem każdego komfortowego łóżka jest wysokiej jakości materac do spania. Jest to produkt, który jest w stanie idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika, przez co zapewnia najlepsze wsparcie sylwetki użytkownika. Wpływa to na właściwą regenerację mięśni, redukcję dolegliwości bólowych ze strony pleców oraz minimalizowanie ryzyka rozwoju schorzeń kręgosłupa. Do innych, ale równie ważnych akcesoriów sypialnianych, składających się na wygodne łóżko, zaliczyć można:

  • stelaż,
  • ochraniacz na materac,
  • kołdrę,
  • poduszkę,
  • pościel,
  • prześcieradło.

Dla osób zmagających się z zaburzeniami snu lub mających trudności z zasypianiem poleca się zabawki do usypiania. Zostały stworzone głównie z myślą o dzieciach, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby i osoby dorosłe mogły z nich korzystać.

Jak się okazuje, znaczna część z nas nie zdaje sobie spraw z tego, że na sen przeznaczamy średnio ⅓ swojego życia. Oznacza to, że w łóżku spędzamy około ośmiu godzin dziennie. Z uwagi na to, warto już dziś postawić na odpowiednio skomponowane łóżko oraz właściwe urządzoną sypialnię, która również stanowi ważny element zdrowego życia. W końcu w dużym stopniu oddziałuje na jakość wypoczynku.

Przeczytaj także: