Człowiekowi, który żyje około 80 lat, sen zajmuje ponad 20 lat! Jest to bardzo długi czas, więc musimy zapewnić sobie jak najbardziej zdrowy odpoczynek! Poznaj kilka zasad, które sprawią, że każdego ranka będziesz się budzić wypoczęty i gotowy na nowy dzień pełen wyzwań i przygód!

Konsekwencje niedosypiania

Oczywiście, jak prawie każda czynność wykonywana przez nas źle, niezdrowy sen również ma swoje konsekwencje. Co może Ci grozić, jeśli nie będziesz spać optymalnie?

 • Zmienne nastroje, które mogą prowadzić do różnych zaburzeń psychicznych, np. depresji.
 • Pojawia się nadmierna drażliwość – mogą Cię denerwować i irytować najbardziej błahe sytuacje i zachowania.
 • Twoje funkcje motoryczne zostaną osłabione, np. pamięć, koncentracja czy zdolność kojarzenia faktów.
 • Kiedy stan niedosypiania będzie trwać już dłużej, to możesz mieć omamy wzrokowe i słuchowe.
 • Mogą pojawić się zaburzenia zachowania, które często przypominają te, które towarzyszą osobom zmagającym się z ADHD.
 • Zmęczenie będzie dotyczyć również Twoich rąk, które zaczną drżeć. Twoje mięśnie ogólnie będą mocno osłabione.
 • Pojawią się przewlekłe bóle głowy.
 • Twój stres osiągnie swoje apogeum, a temu mogą towarzyszyć różne schorzenia, które są związane właśnie ze stresem.
 • Twój układ odpornościowy będzie znacznie obniżony, co może doprowadzić do pojawiania się różnych infekcji, przeziębień czy gryp.
 • Kolejną poważną konsekwencją złego snu mogą być zaburzenia rytmu serca. Jeśli takie u siebie zauważysz, to koniecznie skontaktuj się z lekarzem!
 • Jeśli stan niedosypiania będzie trwał już dłuższą chwilę, to będziesz borykać się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju otyłości.
 • Brak odpowiedniego snu może również doprowadzić do różnych chorób przewlekłych, takich jak: cukrzyca, choroby serca czy różne nowotwory – łagodne i złośliwe.

Zdrowy sen – jaki to?

Definicji snu jest bardzo wiele, ale jedną i najważniejszą cechą, która powtarza się w każdej z nich, jest to, że sen powinien sprawiać, że człowiek czuje się wypoczęty i zdrowy. Czego unikać przed snem, a co wprowadzić, aby lepiej spać?

Kawa

Śpij zdrowo, a poczujesz się zdrowo!Kawa jest zdrowym napojem, ale oczywiście powinna być pita w odpowiednich ilościach, ponieważ prawie wszystko w nadmiarze może szkodzić Twojemu organizmowi. Największa dawka kofeiny, jaką możesz dostarczyć organizmowi w ciągu dnia, wynosi 200 mg, co oznacza, że dziennie możesz wypić 3 filiżanki kawy. Pamiętaj jednak, że różne rodzaje tego napoju, mają różne ilości kofeiny, np. filiżanka espresso zawiera od 136 do 180 mg kofeiny, co jest już ponad połową możliwej dziennej dawki. Najlepiej będzie, jeśli ostatnią filiżankę wypijesz około 6 godzin przed planowanym snem. Pamiętaj, że kofeina znajduje się nie tylko w kawie, ale również w napojach energetycznych (80 mg kofeiny), ciemnej czekoladzie (71 mg kofeiny – tabliczka czekolady) czy coca-coli (19 mg kofeiny w puszce).

Sypialnia jest ważna

Spędzając czas w jednym pomieszczeniu przez kilka godzin, warto sprawić, żeby ten pokój był jak najlepszy dla naszego zdrowia i poczucia estetyki. Najważniejszym elementem w każdej sypialni, a jednocześnie podczas snu jest oczywiście łóżko. Twoje podłoże powinno być dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji. My szczególnie polecamy materace kieszeniowe, w których wnętrzu skrywają się sprężyny, a każda z nich umieszczona jest w osobnej komorze. To sprawia, że podczas spoczynku, każda część Twojego ciała będzie idealnie podtrzymywana, a Twój organizm będzie mógł odpocząć i przygotować się na nowy dzień. Drugą rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę przed snem, jest pościel. Może być ona wykonana z różnych materiałów, np. bawełny czy flaneli, oraz mieć różne kolory i wzory. Taki dodatek do sypialni z pewnością sprawi, że lepiej Ci się będzie spało. Dodatkowo zadbaj o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, która powinna wynosić około 16-18°C. Pamiętaj również o zabezpieczeniu okien roletami, aby światło dzienne zbyt szybko Cię nie obudziło.

Śpij co najmniej 7 godzin

Zdrowy sen powinien trwać co najmniej 7 godzin. Ważne, aby był on nieprzerwany! Czasami człowiek uważa, że jak po krótkim spaniu wypije kawę, to będzie wszystko dobrze. To złe myślenie – wcale tak nie będzie. Zwłaszcza, jeśli będziesz tak robić przez dłuższy okres. Takie postępowanie może mieć przykre konsekwencje, które opisaliśmy powyżej! Pamiętaj, że żadne napoje czy jedzenie, które zawiera kofeinę, tak naprawdę nie mogą zastąpić Ci snu i prawidłowego funkcjonowania!

To jedz przed snem!

Ważne, jest, aby nie najadać się mocno przed snem, ponieważ to zaburzy perystaltykę jelit, która w nocy jest znacznie zmniejszona. Nie powinieneś wieczorem jeść fast-foodów, ciężkostrawnych potraw, np. grzybów oraz słodyczy. Najlepiej, abyś postawił na posiłki, w których skład wchodzą produkty zawierające tryptofan, czyli aminokwas wspomagający produkcję melatoniny, czyli hormonu ułatwiającego zasypianie. Gdzie można go znaleźć?

 • ryby;
 • soja;
 • tofu;
 • chude mięsa;
 • mleko;
 • sery;
 • pestki dyni.

Dzięki tym produktom z całą pewnością szybciej zaśniesz i będziesz miał spokojny i zdrowy sen!

Przeczytaj także: