W przypadku, gdy wychodzenie z łóżka jest ograniczone lub całkiem niemożliwe, trzeba zapewnić osobie obłożnie chorej komfort na możliwie jak najwyższym poziomie. Pierwszą myślą, jaka może przyjść do głowy jest materac piankowy. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie – bez obaw można wybierać również spośród modeli sprężynowych. To już nie te same sprężyny, z którymi trzeba było się zmagać kilkanaście lat temu!
Komfort na pierwszym miejscu
Wybór materaca sprężynowego może być kuszący głównie ze względu na to, że podłoże zbudowane na takiej bazie zapewnia niesamowitą elastyczność punktową. W praktyce oznacza to tyle, że wyrób z łatwością dopasowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa użytkownika, ale nie odkształca się na stałe. Hilding Makarena to produkt, którego sprężyny pracują indywidualnie, a jednocześnie zapewniają stabilne podparcie dla pleców – takie cechy sprawiają, że model świetnie sprawdzi się w sypialni u osoby mającej problemy z kręgosłupem. Warstwą izolacyjną pomiędzy sprężynami a pokrowcem jest lateks, pianka FlexiFoam oraz pianka termoelastyczna. To właśnie dzięki tym materiałom użytkownik odczuwa błogość i chociaż na chwilę może zapomnieć o uporczywych dolegliwościach bólowych związanych z chorobą. Zadbano również o alergików – żaden materiał użyty w produkcji nie nasila alergii, a specjalne profilowania i nacięcia są przepustką do odpowiedniej wentylacji we wnętrzu – dzięki nim nie gromadzą się tam szkodliwe mikroorganizmy.
Dla fanów bardzo twardego podłoża
Są schorzenia, w przypadku których wręcz wskazane jest spanie na bardzo twardym podłożu. Nie należy zapominać również o indywidualnych preferencjach osoby chorej – idealny materac łączy je z tym, co konieczne, czyli z prozdrowotnymi właściwościami. Właśnie dlatego miłośnicy takiego podłoża powinni zapoznać się z modelem Hilding Pasodoble, który również powstał na bazie sprężyn kieszeniowych. Poza nimi, we wnętrzu znajduje się także mata kokosowa, która poza utwardzaniem ma jeszcze jedną bardzo ważną funkcję – doskonale przepuszcza powietrze i chroni materac przed rozwojem szkodliwych mikroorganizmów. Dzięki temu również alergicy mogą mieć pewność, że wyrób jest odpowiedni dla nich.
Jakie jeszcze cechy powinien mieć materac dla osoby obłożnie chorej?
Materace dla osoby obłożnie chorej powinny spełniać konkretne wymagania – w tym przypadku nie powinno się wybierać pierwszego lepszego produktu. Należy go dopasować do potrzeb, indywidualnych preferencji, a także do wagi i wzrostu użytkownika. Nie bez znaczenia pozostaje rodzaj stelaża, na którym materac ma leżeć – jeśli łóżko ma możliwość regulacji zagłówka i podnóżka, a osoba obłożnie chora musi z takiego korzystać, lepiej wybrać model piankowy. Sprężyny niestety nie są tak elastyczne i nie sprawdzą się w takiej sytuacji. Jeśli jednak chory powinien lub preferuje leżenie na płasko, warto zapoznać się z materacem Hilding Fandango. Posiada dwie różne twardości, dzięki którym użytkownik może wybrać tę, która odpowiada mu najbardziej. Całą powierzchnię wyrobu podzielono na siedem zróżnicowanych stref, które w sposób indywidualny podpierają każdą część ciała i są dostosowane do nacisków, jakie kładzie konkretny odcinek.
Wszystkie powyższe modele powstały z największą dbałością o każdy szczegół i mają za zadanie zapewnić niespotykany komfort użytkowania. Sen na materacu sprężynowym wiąże się z wieloma zaletami, ale nie w każdym przypadku jest możliwy. Warto pamiętać, że osoby obłożnie chore powinny skonsultować zakup z lekarzem lub fizjoterapeutą, który podpowie, jakie podłoże i jaka twardość będzie miała najlepszy wpływ na samopoczucie.