Wiesz już, że chcesz, aby kot stał się nowym członkiem Twojej rodziny? Oznacza to, że nadszedł czas na wybór konkretnej rasy. Jakiego kota wybrać, aby czuł się dobrze w nowym domu? Jakie rasy czują się dobrze w niewielkich mieszkaniach, a jakie potrzebują otwartych przestrzeni? Przedstawiamy najpopularniejsze rasy kotów domowych i ich podstawowe potrzeby.

Co wziąć pod uwagę wybierając rasę kota?

Życie z kotem wiąże się z wieloma obowiązkami przez kilkanaście lat. W zależności od rasy mogą różnić się potrzeby zwierzaka. Zastanów się dobrze jakiego kota wybrać, aby jego życie w Twoim domu było szczęśliwe i satysfakcjonujące. Jakie czynniki wziąć pod uwagę, aby podjąć rozsądną decyzję?

  • Ilość czasu – weź pod uwagę to, jak wiele uwagi wymaga dana rasa kota. Rozważ swoje godziny pracy, dyspozycyjność, a także to czy masz kogoś odpowiedniego do opieki nad zwierzakiem podczas wakacji. Niektóre koty doskonale radzą sobie w samotności. Inne jednak potrzebują towarzystwa człowieka, a nawet innych przedstawicieli swojego gatunku.
  • Kot wychodzący czy w pełni domowy? – pamiętaj o tym, że nie wszystkie koty dobrze się czują, spędzając całe życie w domu.
  • Potrzeba bliskości – zastanów się czy chcesz, żeby kot cenił sobie Twoje towarzystwo i wspólne spędzanie czasu. Niektóre rasy z natury uwielbiają wchodzić w interakcje z ludźmi. Inne z kolei nie będą chętnie spały w Twoim łóżku.
  • Zdrowie – poznaj ewentualne tendencje danej rasy do określonych chorób. Wybierz kota, który pochodzi ze sprawdzonej hodowli i sprawdź, jak dbać o jego stan fizyczny i psychiczny.
  • Pielęgnacja – chcesz codziennie spędzać czas ze swoim kotem w towarzystwie szczotki? Jeśli odpowiedź jest twierdząca – możesz wybrać zwierzaka długowłosego. Jednak jeśli ta czynność nie wydaje Ci się atrakcyjna – zdecydowanie lepiej sprawdzi się kociak z krótką sierścią.

Kot perski

Idealny kot dla Twojej rodziny - czy rasa ma znaczenie?Persy są duże i kojarzone ze swojego wyglądu. Ich nosy są płaskie, a sierść długa i puszysta. Określa się je mianem cichych i łagodnych. Rzadko miauczą i raczej nie domagają się intensywnie atencji ze strony swojego opiekuna. Jednocześnie jednak charakteryzują się ogromnymi pokładami cierpliwości. Dobrze dogadują się z dziećmi i innymi zwierzętami. Ich charakter sprawia, że są chętnie wykorzystywane w felinoterapii.

Koty perskie dobrze czują się w mieszkaniach. Nie nadają się na kota wychodzącego. Do ich sierści wszystko się przyczepia, a poza tym – wiele osobników tej rasy nie potrafi wspinać się na drzewa! Są to raczej koty, które lubią trzymać się ziemi. Należy jednak pamiętać o tym, że mają one predyspozycje do pewnych chorób, które wynikają z intensywnej selekcji hodowlanej. Wymagają też intensywnej pielęgnacji i częstych wizyt w profesjonalnych salonach fryzjerskich.

Kot norweski leśny

Koty norweskie leśne są aktywne, żywiołowe, skoczne i zwinne. W przeciwieństwie do wspomnianych powyżej persów – uwielbiają się wspinać. Ich mocne łapy i pazury pozwalają im na intensywne eksplorowanie wszelkich pionowych powierzchni. Jest to rasa przyjazna i bezkonfliktowa. Jednocześnie jednak koty norweskie nie przepadają za intensywnymi pieszczotami. Cenią sobie przestrzeń osobistą. Jeśli zdecydujesz się na zakup norweskiego kota leśnego, podczas urządzania sypialni konieczne będzie nie tylko zainteresowanie się tym jakie są typy konstrukcji materacy do Twojego łóżka, ale również przeanalizowanie charakterystyki wygodnych legowisk z pianki memory.

Koty norweskie leśne z łatwością uczą się nowych sztuczek. Szybko przyzwyczajają się do zmian w otoczeniu, ale nieufnie podchodzą do nowych osób pojawiających się w domu. Dzielnie znoszą podróże – jest to dobra rasa dla Ciebie, jeśli szukasz kociego przyjaciela, który nauczy się chodzić na smyczy i będzie chętnie zwiedzał z Tobą nowe miejsca.

Kot brytyjski

Brytyjczyki to muskularne koty, które są silne, a ich ciało jest osadzone na krótkich i mocnych łapach. Ogon stanowi aż ⅔ długości całego ciała! Wiele osób uwielbia je ze względu na ich atrakcyjny wygląd. Srebrna sierść w połączeniu z pomarańczowymi lub błękitnymi oczami sprawia, że koty brytyjski to eleganckie i arystokratyczne zwierzęta. Jest to odporna rasa, która rzadko choruje. Najczęstsze problemy wiążą się ze schorzeniami stawów oraz kości – wynikają z masywnej budowy. Konieczne jest też kontrolowanie stanu uzębienia. Jednak w większości przypadków wizyty w gabinecie weterynaryjnym, np. w mieście takim jak Jaworzno, są jedynie profilaktyczne.

Typowy kot brytyjski jest przyjazny, łagodny i czuły. Ceni sobie spokojny tryb życia i nie jest zbytnio wymagający. Wraz z wiekiem, kociak staje się spokojniejszy i coraz bardziej przypomina typowe zachowanie angielskiego lorda. Każdy właściciel Brytyjczyka powinien zdawać sobie sprawę z tego, że musi dbać o aktywność fizyczną pupila. Są to koty, które najlepiej czują się na kanapie i uwielbiają spać w towarzystwie swojego opiekuna.

Maine coon

Maine coon to największa udomowiona rasa kotów. Pochodzą z Ameryki Północnej. Występują w czterech typach umaszczenia: brązowym tabby, płowym, rudym oraz czekoladowym. Znane są w szczególności z wysokiej inteligencji i potrzebują w domu jasnych zasad. Lubią też uczyć się nowych rzeczy i sztuczek.

Koty maine coon są łagodne i wyrozumiałe, ale nie lubią przesiadywać na kolanach opiekuna. Dobrze czują się w towarzystwie innych zwierząt. Co ciekawe, należą do niewielu ras kotów, które lubią bawić się w wodzie. Są też dość gadatliwe – należy mieć na uwadze to, że mogą głośno upominać się o atencję właściciela.

Jeśli wybierzesz rasę kota, która pasuje do Twojego trybu życia – zwierzak z pewnością wprowadzi wiele radości do domu. Bez względu na ostateczny wybór pamiętaj, żeby Twój pupil jadł dobrą karmę, regularnie się ruszał i odwiedzał gabinet weterynarza.