Otyłość i nadwaga to jedne z najpowszechniejszych dolegliwości XXI wieku. Wiele czynników obecnych w życiu każdego z nas przyczynia się do tego, że odżywiamy się w niezdrowy sposób. Jakie konsekwencje może mieć takie podejście? Dowiedz się, dlaczego należy zadbać o to, jak się odżywiamy!
Czym jest nadwaga?
Nadwaga oznacza nagromadzenie zbyt dużej ilości tłuszczu w naszym ciele. U mężczyzn ten procent będzie wykraczał od 13% do 18% masy ciała, u kobiet zaś od 18% do 25% masy ciała. Stanowi ona problem cywilizacyjny i jest obecna szczególnie krajach wysoko rozwiniętych. Do pomiaru nadwagi można użyć wzoru BMI, czyli Body Mass Index, który pomaga określić, czy nasza masa ciała znajduje się w odpowiednim przedziale. Warto jednak zaznaczyć, że ciało każdego człowieka się różni i wyniki te nie muszą być jednoznaczne. Przyjęło się jednak, że według BMI uzyskanie wartości w przedziale 18.5-24.99 to prawidłowy wynik, zaś wzwyż zwiastuje nadwagę. W przypadku wartości 30-34.99 należy mówić już o otyłości.
Przyczyny nadwagi
Nie ma wątpliwości, że fakt, iż tak wiele osób w społeczeństwie cierpi na nadwagę, jest zastanawiający. Z czego to wynika? Przyczyny mogą być różne. Należy pamiętać, że nadwaga nie zawsze wiąże się z przejadaniem czy niezdrowym stylem życia. Często może dotyczyć takich aspektów jak:
-
przewlekły stres,
-
nieodpowiednia dieta,
-
spożywanie zbyt dużej ilości produktów bogatych w cukier,
-
siedzący tryb życia,
-
brak aktywności fizycznej,
-
zaburzenia odżywiania,
-
problemy psychiczne,
-
niedoczynność tarczycy,
-
przyjmowanie niektórych leków,
-
choroby genetyczne,
-
czynniki środowiskowe,
Jakie mogą być skutki nadwagi?
Nie można zaprzeczyć, że nadwaga znacząco oddziałuje na nasz organizm. Wpływa na różne aspekty naszego życia i może doprowadzić do takich dolegliwości jak:
-
choroby układu krążenia,
-
ból kręgosłupa,
-
uszkodzenie stawów,
-
choroby serca,
-
cukrzyca,
-
problemy z oddychaniem,
-
problemy z układem moczowym,
-
podwyższony cholesterol,
-
spadek odporności,
-
pogorszenie się kondycji,
-
gorsze samopoczucie,
-
mniejsza aktywność.
Zróżnicowana dieta
Podstawową czynnością, jaką możemy zrobić w przypadku walki z nadwagą, jest wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych. Zróżnicowana i wartościowa dieta pomoże nie tylko utrzymać odpowiednią masę ciała, ale również wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie. W naszym jadłospisie powinny znaleźć się warzywa i owoce, a do tego lekkie produkty, jak na przykład jasne mięso czy ryby. Koniecznie należy zrezygnować z tłustych, smażonych potraw, które będą stanowiły źródło niezdrowych kalorii. Niezbędne będzie też odstawienie używek, w tym alkoholu oraz nikotyny. Pamiętajmy, że alkohol niekorzystnie wpływa na nasz metabolizm, a do tego uszkadza wątrobę, która w przypadku nadwagi już jest w ryzykownej pozycji. Oczywiste jest również to, że zdrowa dieta nie zakłada produktów bogatych w cukier, takich jak słodycze czy napoje gazowane. To elementy, które na początku szczególnie powinniśmy wykreślić z naszego planu żywienia. Nie oznacza to, że długofalowo nie możemy ich spożywać – ważny jest jednak umiar. Jeśli stworzenie nowej diety to dla nas zbyt duże wyzwanie, udajmy się do dietetyka, który pomoże opracować nam odpowiedni jadłospis. Dietetyk weźmie pod uwagę nasze preferencje oraz potrzeby i pod tym względem dopasuje dobre dla nas składniki. Posiadając jasny i czytelny plan żywienia, z pewnością łatwiej będzie nam go wprowadzić do naszego życia.
Aktywność fizyczna
Kolejny aspekt, o którym nie można zapomnieć, to aktywność fizyczna. Codzienna dawka ruchu to coś, o co absolutnie musimy zadbać. W ten sposób poprawimy naszą kondycję i zminimalizujemy ryzyko różnych dolegliwości związanych z nadwagą. Wybierzmy takie ćwiczenia, które będą sprawiały nam przyjemność. Dzięki temu zrzucanie kilogramów okaże się znacznie przyjemniejszym zajęciem. Na dobry początek zacznijmy od codziennych spacerów, które poza wysiłkiem fizycznym zapewnią nam również poprawę układu oddechowego. W późniejszym etapie możemy sięgnąć po takie praktyki jak na przykład pilates, który dodatkowo wzmocni nasze ciało. Miejmy na uwadze to, aby do zmniejszenia masy ciała podchodzić z uwagą i ostrożnie. Nie rzucajmy się od razu na głęboką wodę, tylko postawmy na małe kroki, którym na pewno dojdziemy do celu. Dla wielu osób z nadwagą przejście na dietę to duże wyzwanie psychiczne. Doceńmy siebie za swoje starania i nie bądźmy dla siebie zbyt surowi podczas tego procesu.
Nadwaga wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi skutkami. Czasem jej przyczynę stanowi nieodpowiednie odżywianie, w części przypadków jest wynikiem innych dolegliwości. Niezależnie od powodu, warto zadbać o to, aby nasz styl życia był zdrowy. Zróżnicowana dieta, aktywność fizyczna, suplementacja witamin – nawet najmniejsze zmiany okażą się znaczące w poprawie naszego samopoczucia.