Żyjemy w biegu i mamy o wiele więcej do zrobienia, niż jest czasu w ciągu dnia. Z uwagi na to, wielu z nas stara się w rozsądny sposób rozłożyć obowiązki na dany dzień, chcąc go w jak największym stopniu wykorzystać. Jest to możliwe dzięki efektywnej nauce lub pracy, która sprowadza się do podjęcia pracy w taki sposób, aby końcowe rezultaty były zadowalające. Obecnie coraz częściej w definicji tej wpisuje się wysokiej jakości działania wykonane w jak najkrótszym czasie. Na szczęście, istnieje wiele sposobów na zwiększenie swojej efektywności, a jednym z nich jest kawa. Dlaczego?

Jak kawa wpływa na organizm człowieka?

Filiżanka kawy zawiera liczne związki czynne, w tym polifenoli, czyli związków o właściwościach przeciwutleniających, kofeiny, a także witamin i minerałów. Z uwagi na to, kawa oddziałuje na liczne układy w naszym organizmie, przez co:

  • korzystnie oddziałuje na perystaltykę jelit,

  • przyspiesza metabolizm i wspomaga spalanie tłuszczu,

  • ma działanie moczopędne, przez co oczyszcza organizm,

  • pomaga pozbyć się bólu głowy,

  • poprawia samopoczucie,

  • zmniejsza ryzyko wystąpienia w licznych chorób, w tym depresji, cukrzycy typu II, Alzheimera, Parkinsona czy raka jelita i wątroby,

  • wspomaga działanie układu krążenia.

Jednak kawa słynie głównie ze swojego wyjątkowego działania na układ nerwowy. To właśnie z tego względu wiele osób spożywa ją na 15-45 minut przed rozpoczęciem nauki lub pracy. A dlaczego jest to dobry pomysł?

W jaki sposób kawa wspomaga efektywną naukę i pracę?

Efektywna nauka i praca, a filiżanka dobrej kawyZa efektywną pracę i naukę odpowiada w dużej mierze kofeina zawarta w kawie i innych produktach, takich jak czekolada, kakao, herbata czy cola. Oddziałuje ona na ośrodkowy układ nerwowy, przez co zapobiega bólom głowy i migrenie. Jednak to nie wszystkie skutki, jakie wiążą się z oddziaływaniem na ten układ! Jak się okazuje, poprzez przyspieszenie akcji serca i zwiększenie częstotliwości oddechów, przyczynia się do lepszego dotlenienia organizmu. Jest to jeden z czynników, który w ogólnym rozrachunku wspomaga procesy myślowe. Co więcej, kawa również:

  • poprawia koncentrację,

  • ułatwia zapamiętywanie faktów,

  • sprawia, że myślimy szybciej,

  • dodaje nam energii do działania,

  • zapobiega szybkiemu znużeniu przy wykonywaniu pracy biurowej.

Nic zatem dziwnego, że kawa jest tak bardzo pożądanym przez pracowników biurowych oraz osób, które pracują wiele godzin z dokumentami napojem. Skutki te przynoszą także korzystne rezultatu u osób uczących się. Oczywiście należy tutaj zachować zdrowy rozsądek i odpowiednią dawkę. Na szczęście istnieją również inne sposoby na zwiększenie swojej efektywności.

Sposoby na efektywną naukę i pracę

W dzisiejszych czasach nie ma jednego czynnika, który oddziałuje na efektywną naukę i pracę. Jest to dobra informacja dla osób, które nie mogą pić kawy lub nie przepadają za jej smakiem. Mogą one postawić na trzy uniwersalne sposoby. Jakie?

Zdrowy sen

Zdrowy sen to taki, który cechuje się wysoką jakością, długością i głębokością. Można go rozpoznać po tym, że rano budzimy się wypoczęci, pełni energii oraz w dobrym humorze. Oznacza to, że nasze ciało miało czas na właściwą regenerację pod kątem fizycznym i psychicznym, a tym samym będziemy lepiej przyswajać informacje czy wykonywać określone obowiązki. W tym celu warto postawić na odpowiednio skomponowane łóżko, które składa się przede wszystkim z materaca. Jest to produkt, dzięki którymi mamy pewność, że nasze ciało ma zapewnione najlepsze wsparcie. Jednak, aby móc w jak najlepszy sposób zadbać o zdrowy sen, warto już dziś postawić na materac do spania, który jest dopasowany do naszych osobistych potrzeb i preferencji. Uwzględnia się tutaj wiek użytkownika, stan zdrowia, rodzaj wypełnienia, stopień twardości oraz rozmiar. Nie zapominajmy również o innych akcesoriach sypialnianych, takich jak stelaż, kołdra czy poduszka.

Wyeliminowanie czynników rozpraszających

Za główny czynnik rozpraszający uważa się telefon, na który co jakiś czas przychodzą powiadomienia. Ciągłe odrywanie się od nauki czy pracy na rzecz przeglądania telefony w znaczący sposób obniża naszą wydajność, dlatego warto przejść w tryb offline lub po prostu zostawić go w innym pomieszczeniu. Za czynniki rozpraszające uznaje się złe oświetlenie, brak światła dziennego, open space czy nawet muzyka. Oczywiście wszystko to zależy od naszych przyzwyczajeń oraz trybu życia, co oznacza, że każdy z nas powinien zwrócić uwagę na to, w jakim otoczeniu nie może pracować. Pomoże to wyeliminować nawet najmniej oczywiste kwestie, które mogą rozproszyć naszą uwagę od rzetelnego wykonywania obowiązków.

Aromaterapia

Aromaterapię można wykonać na wiele sposobów, w tym poprzez inhalację, kominek zapachowy, kąpiel masaż czy okłady lub kompresy. Najważniejszą rolę odgrywają tutaj rodzaj olejku. W celu zwiększenia koncentracji możemy postawić na olejek eteryczny z rozmarynu, mięty pieprzowej lub ze słodkiej pomarańczy. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że odpowiednio dobrane olejki eteryczne mogą poprzez stymulację różnych impulsów nerwowych przyczynić się do wyciszenia ciała, szybkiego zapamiętywania oraz wzmocnienia koncentracji. Często skutkuje to jasnością umysłu, a tym samym efektywniejszą nauką i pracą.

Każdy z nas chce jak najszybciej wykonać swoje obowiązki, aby móc jak najszybciej przejść do innych, o wiele przyjemniejszych czynności. Jednak, aby móc cieszyć się czasem wolnym, warto skupić się całkowicie na określonych czynnościach i w efektywny sposób je wykonać. Pomóc nam w tym może kawa, ale nie tylko. Równie dobrym rozwiązaniem będzie zdrowy sen, odłączenie się od czynników rozpraszających czy aromaterapia.

Przeczytaj także: