W ostatnim czasie mamy do czynienia z różnymi dietami – mniej lub bardziej restrykcyjnymi. Mają one swoje wady i zalety, które zarówno krążenie wpływają na zdrowie, jak i umożliwiają redukcję masy ciała. Ciekawym rozwiązaniem jest dieta fleksitarianka, czyli potocznie elastyczny wegetarianizm. Na czym polega oraz jakie są jej zalety?

Fleksitarianizm – na czym dokładnie polega? 

Fleksitarianizm to nazwa pochodząca od dwóch słów – flexible, czyli giętki, elastyczny oraz wegetarianizm. Polega na zmniejszeniu zawartości miejsca w poszczególnych posiłkach na rzecz warzyw i owoców. Spożycie mięsa czerwonego i drobiu wynosi więcej niż raz w miesiącu, ale nie w częściej, niż raz w tygodniu. W ten sposób jesteśmy w stanie stworzyć dietę różnorodną i smaczną, przez co będziemy cieszyć się dobrym samopoczuciem. Co więcej, wielu z nas ma wówczas więcej energii, która wynika nie tylko ze zdrowego snu w komfortowym łóżku wyposażonym w materac hybrydowy! Należy również zaznaczyć, że ma dobry wpływ na nasze zdrowie, gdyż m.in. obniża ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Jednak, jakie dokładnie dieta ta ma wady i zalety?

Fleksitarianizm – wady i zalety

Fleksitarianizm - na czym polega?Fleksitarianizm jest stosunkowo młodym rozwiązaniem dietetycznym. Z uwagi na to, przeprowadzono niewiele badań naukowych potwierdzających jego pozytywny wpływ na organizm. Jest to największy argument przeciwko zastosowaniu tej diety dla osób nie do końca przekonanych o jego słuszności. Natomiast wegetarianie twierdzą, że ogromna wada jest tutaj dopuszczenie mięsa. Jednak, czy to oznacza, że fleksitarianizm to złe rozwiązanie? Niekoniecznie, gdyż opiera się na zasadach zdrowego i racjonalnego żywienia, które jest zgodne z wytycznymi zawartymi w piramidzie żywienia. Co więcej:

  • ogranicza kaloryczność potraw poprzez redukcję tłustych dań mięsnych,
  • poprawia stan odżywienia poprzez zwiększenie składników mineralnych i witamin,
  • podnosi stopień sytości codziennej diety oraz redukuje wyróżnienia.

Fleksitarianizm – co powinno być w jadłospisie?

Fleksitarianizm ma swoje reguły, którymi warto się kierować. Przede wszystkim należy pokrywać dzienne zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki odżywcze. A jak to zrobić? Otóż w jadłospisie powinny pojawić się:

  • rośliny strączkowe będące głównym źródłem białka,
  • pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa i owoce, będące źródłem węglowodanów,
  • oleje roślinne, będące źródłem zdrowych, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych,
  • nabiał, jajka czy ryby,
  • okazjonalnie mięso i jego przetwory,
  • przyprawy, zioła, grzyby, kawa, herbata czy mleko roślinne.

Fleksitarianizm zdecydowanie może pomóc wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe i to metoda małych kroków. Zwiększy to szanse na długofalową zmianę stylu życia, a także korzystnie wpłynie na zdrowie oraz samopoczucie człowieka.

Przeczytaj także: