Choroby przenoszone drogą kropelkową stanowią istotne wyzwanie dla zdrowia publicznego. Mogą bardzo szybko rozprzestrzeniać się w społecznościach, a zwłaszcza w miejscach, takich jak szkoła, biura czy inne, duże skupiska ludzi. Mechanizm transmisji przez kropelki powietrzne obejmuje wydychanie cząsteczek, które zawierają patogeny, którymi mogą być np. wirusy. A jakie są najczęstsze choroby przenoszone drogą kropelkową? Oko kilka z nich!

Przeziębienie i grypa

Przeziębienie i grypa to zdecydowanie dwa schorzenia dróg oddechowych, które występują najczęściej. Jak się okazuje, większość nieobecności dzieci w szkołach lub osób dorosłych w miejscach pracy jest związana właśnie z nimi. Jeśli chodzi o przeziębienie, to za jego wystąpienie odpowiedzialne są przede wszystkim rinowirusy. Objawia się najczęściej przez katar, kaszel i ból gardła. Z uwagi na swoją etiologię, jest leczone jedynie objawowe. Nawet bez konsultacji z lekarzem możemy nabyć liczne preparaty na przeziębienie, które zmniejszają uciążliwe objawy. Natomiast w przypadku grypy mamy tutaj do czynienia z trzema typami wirusem grypy typu A, B i C. Osoba chora może spodziewać się wysokiej gorączki, bólu głowy, dreszczy, a także bólów mięśni i stawów. Charakterystyczne jest także uczucie zmęczenia i osłabienia. Leczenie, podobnie jak w przypadku przeziębienia, obejmuje łagodzenie objawów. Zaleca się także dużo odpoczynku, w związku z czym warto mieć w domu komfortowe poduszki oraz ciepłe koce. Nie zapominajmy także o wysokiej jakości podłożu do spania, takim jak materac, który gwarantuje zdrowy sen!

Ospa wietrzna

Ospa wietrzna wywoływane jest przez wirus ospy wietrznej i półpaśca. Stanowi jedną z najbardziej zakaźnych chorób, gdyż często wystarczy bezpośredni kontakt z osobą chorą. Może przenosić się zarówno drogą kropelkową, jak i poprzez kontakt z zanieczyszczonymi przedmiotami. Można ją rozpoznać poprzez pojawienie się swędzącej wysypki grudkowo-pęcherzykowe na tułowiu, twarzy czy owłosionej skórze głowy. Często wysypce towarzyszy także gorączka, bóle głowy i mięśni, powiększenie węzłów chłonnych oraz złe samopoczucie. Szacuje się jednak, że ospa wietrzna przebiega łagodnie, jednak u 2-6% chorych mogą wystąpić powikłania, takie jak zakażenia bakteryjne skóry czy ostra małopłytkowość. Po konsultacji z lekarzem zaleca się stosowanie leków przeciwgorączkowych czy przeciwbólowych. Nie pomijajmy również preparatów przeciwświądowych, które zapobiegają rozdrapywaniu zmian skórnych, a także przyspieszają gojenie ran oraz minimalizują ryzyko powstania blizn.

Świnka

Świnka to znana wielu osobom choroba ogólnoustrojowa, która jest wywoływana przez wirusa świnki (paramyksowirus). Okres wylęgania choroby wynosi od 14 do 24 dni, jednak przeważnie wynosi on 17 dni. Samo zakażenie jest stosunkowo powszechne, jednak u 20-40% osób zakażonych przebiega bezobjawowo. Wstępne objawy są niecharakterystyczne, a to tych najbardziej typowych zaliczyć można wysoką gorączkę, która trwa 3-4 dni, a także obrzęk w okolicy ślinianek przyusznych – najpierw jednostronny, a po 1-3 dniach, obustronny. Wielu pacjentów skarży się na bóle ucha czy też dolegliwości przy żuciu i otwieraniu ust. W przypadku pojawienia się podobnych objawów konieczna jest wizyta u lekarza w celu ustalenia powiększonych ślinianek oraz oceny pod kątem zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Jak w przypadku wyżej wymienionych chorób, stosuje się leczenie objawowe. Obejmuje ono środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Zalecana jest także dieta lekkostrawna.

Odra

Odra stanowi ostrą, wirusową chorobą zakaźną, której ryzyko zachorowania znacznie wzrasta po kontakcie z osobą chorą. Sam wirus pozostaje zakaźny w powietrzu lub na skażonych powierzchniach nawet do 2 godzin. Jeśli chodzi o objawy, to można podzielić go na trzy okresy, czyli:

  • okres nieżytowy – trwa 3-4 dni i możemy się tutaj spodziewać wysokiej gorączki, suchy, męczącego kaszlu, a nawet zapalenia gardła. Następnie na błonie śluzowej policzków pojawiają się białe plamki otoczone czerwoną obwódką,
  • okres wysypkowy – z reguły wysypka pojawia się po 14 dniach od zakażenia. Na początku pojawiają się za uszami i na twarzy, a w kolejnych dniach przechodzi na tułów i kończyny,
  • okres zdrowienia – etap, w którym powoli zanikają objawy.

Lekarz może podejrzewać odrę na podstawie wywiadu oraz badania przedmiotowych. Samo leczenie polega na łagodzeniu objawów. Warto także zadbać o odpoczynek w zaciemnionym pokoju i na wygodnym łóżku, które składa się m.in. z dopasowanego naszych potrzeb materaca www.sleepinghouse.pl/135-materace-120×200.

Rumień zakaźny

Rumień zakaźny to choroba występująca najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Głównym winowajcą jest tutaj parwowirus B19. Samo zakażenie przenosi się z człowieka na człowieka drogą kropelkową. Choroba ta objawia się poprzez wyspy, która początkowo pojawia się na twarzy w postaci rumienia o kształcie motyla lub uderzonych policzków. W kolejnych dniach wysypka przenosi się na kończyny, jednak nie obejmuje ona tułowia, dłoni, stóp czy błon śluzowych. Ogólnie samopoczucie nie ulega zmianie. Po wystąpieniu objawów zalecana jest konsultacja u lekarza, który na podstawie wywiadu obejmującego wygląd i lokalizację, wysoki może postawić diagnozę. Zakażenie można potwierdzić poprzez wykonanie badań na obecność przeciwciał przeciwko wirusowi klasy IgM i IgG. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie ma leczenia przyczynowego, a w okresie wysypowym dziecko powinno być zwolnione z zajęć przedszkolnych lub szkolnych.

Istnieje jeszcze wiele różnych chorób, które mogą być przenoszone drogą kropelkową. Warto znać te najczęściej występujące, gdyż będziemy w stanie rozpoznać pierwsze objawy danych schorzeń. Jednak w sezonie np. panującego przeziębienia lub grypy warto zachować ostrożność np. poprzez unikanie tłumów. Wiele z nich także występuje w okresie dzieciństwa, dlatego warto zwrócić uwagę na pogarszające się samopoczucie dziecka i odpowiednio szybko reagować.