Obecnie coraz częściej stawiamy swoje zdrowie na pierwszym miejscu. Wiąże się to z profilaktyką wielu chorób, w tym nowotworów, które zyskują miano choroby cywilizacyjnej. Pamiętajmy, że wczesna diagnoza ma ogromne znaczenie w skutecznym leczeniu, a żeby do niej doszło, to musimy zapoznać się z pierwszymi objawami. To właśnie one powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza. A o czym powinniśmy wiedzieć? I jak objawiają się najczęstsze choroby nowotworowe występujące w Polsce?

Czym jest nowotwór?

Nowotwór obejmuje grupę komórek, które nie podlegają normalnym mechanizmom regulacji wzrostu i podziału komórkowego. Komórki nowotworowe mają zdolność do szybkiego i niekontrolowanego podziału, co prowadzi do tworzenia mas komórkowych, nazywanych guzami lub nowotworami. Możemy mieć tutaj do czynienia z nowotworem łagodnym lub złośliwym (rak). Proces powstawania nowotworów zazwyczaj obejmuje kilka etapów:

  • inicjacja – komórki ulegają mutacji genetycznej, co prowadzi do ich niekontrolowanego wzrostu,
  • promocja – zmutowane komórki zaczynają się dzielić i rosnąć, tworząc małe guzki zwane plamami,
  • postęp – nowotwór może rosnąć i naciskać na otaczające tkanki, a komórki przerzutowe mogą migrować do innych części ciała, zakładając tam przerzuty.

Nowotwory są chorobami bardzo złożonymi, a ich rozwój może być różny w zależności od rodzaju komórek, w których się zaczynają, oraz od wielu czynników genetycznych, środowiskowych i stylu życia. Diagnoza, leczenie i rokowanie związane z nowotworami zależą od rodzaju nowotworu, stadium choroby oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Jakie są czynniki ryzyka nowotworów?

Ryzyko rozwoju nowotworu może być wpływanie przez wiele czynników. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że poprzez modyfikację stylu życia oraz działania profilaktyczne jesteśmy w stanie zredukować ryzyko zachorowania. A o czym w szczególności powinniśmy pamiętać? Kwestia ta uwzględnia unikanie najważniejszych czynników ryzyka nowotworów, czyli:

  • Jak rozpoznać pierwsze objawy chorób nowotworowych?palenia tytoniu, który przyczynia się głównie do rozwoju nowotworu płuc, jamy ustnej czy gardła,
  • nadużywania alkoholu, który przyczynia się głównie do rozwoju nowotworu gardła, przełyku i piersi,
  • nadwaga i otyłość, które przyczyniają się głównie do rozwoju nowotworu piersi, jelita grubego i nerek.

Nie można zapomnieć także o zakażeniach wirusowych czy też bakteryjnych, genetyce czy wieku podeszłym. Inną kwestią jest sen. Wielu z nas uważa, że zarywanie nocy to nic złego – jednak czy na pewno. Zdrowy sen, który zapewnia materac Grudziądz, odgrywa istotną rolę w ogólnym zdrowiu organizmu. Odpowiada za regenerację zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym, a także za prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Ma on istotny wpływ na stan naszego zdrowia, a także wpływa na podatność na różne choroby, w tym nowotworowe. Warto zatem nawet w sposób profilaktyczny zadbać o zdrowy wypoczynek, m.in. poprzez zainwestowanie w dobry materac. Znajdziemy go zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych, takich jak hilding.pl oraz sleepinghouse.pl.

Pierwsze objawy nowotworów, czyli co powinno nas zaniepokoić

Każda choroba nowotworowa przebiega w inny sposób. Wszystko to zależy również od rodzaju nowotworu, jego lokalizacji czy też stadium zaawansowania. Możemy jednak zwrócić uwagę na kilka charakterystycznych objawów, które powinny nas zaniepokoić. Zalicza się do nich:

  • niespodziewaną utratę wagi przy niezmienionym stylu życia lub diety,
  • ból, który nie ustępuje lub zmienia swoją intensywność,
  • ciągłe zmęczenie połączone z utratą energii.

Najczęstsze choroby nowotworowe w Polsce

Rozpowszechnienie chorób nowotworowych zależy od wielu czynników, w tym płci, grupy wiekowej czy środowiska. A jakie najczęściej występują w Polsce? Oto pięć nowotworów, o których warto wiedzieć!

Nowotwór płuc

Za najbardziej charakterystyczne objawy nowotworu płuc uznaje się kaszel, zwłaszcza uporczywy i długo utrzymujący. Pojawia się także krwioplucie, ból w klatce piersiowej czy zmiana głosu. Obserwuj się także trudności w oddychaniu, duszności oraz uczucie ciężkości w klatce piersiowej.

Nowotwór jelita grubego

Nowotwór jelita grubego, zwłaszcza we wczesnych stadiach, może być bezobjawowy. Jego wczesne wykrycie możliwość mogą regularne badania przesiewowe. W późniejszym etapie mogą pojawić się zmiany w rytmie wypróżnień, krew w kale czy zmiana w kształcie stolca. Co ważne, objawy te nie są związane z gwałtowną zmianą stylu życia.

Nowotwór piersi

Zmiany w piersiach niekoniecznie muszą oznaczać nowotwór, jednak po ich wykryciu w samobadaniu należy skonsultować się z lekarzem. Zaniepokoić nas powinny wyczuwalne guzki, wszelkie zmiany w kształcie lub rozmiarze piersi, a także pojawiające się zmiany na skórze piersi. Nie pomijajmy także zmian w brodawce, dyskomfortu czy wycieku z brodawki.

Nowotwór prostaty

Nowotwór prostaty w początkowych stadiach często przebiega bezobjawowo. Wraz z postępem choroby mogą pojawić się problemy z oddawaniem moczu, a nawet ból lub uczucie pieczenia. Za charakterystyczny objaw uznaje się krwiomocz, ból w okolicy miednicy, bioder lub pleców, a także problemy z utrzymaniem erekcji.

Nowotwór żołądka

Nowotwór żołądka również w początkowych etapach nie daje żadnych objawów. Wraz z czasem może pojawić się dyskomfort lub ból w górnej części brzucha, utrata apetytu, nudności i wymioty, a także krwiomocz czy też krew w kale. Następuje zmiana w kształcie oraz objętości brzucha, a także pojawiają się trudności w połykaniu.

Nie ma co ukrywać – wczesne rozpoznanie objawów chorób nowotworowych to kluczowy etap w walce. Zwiększa również szansę na remisję lub całkowite wyleczenie. Pamiętajmy zatem, że regularne badania, wiedza oraz zdrowy styl życia to potężne narzędzie w profilaktyce nowotworów.