Zwierzęta wprowadzają do domu dużo miłości i radości, dlatego też chcemy zadbać o nie w jak najlepszy sposób. Kluczowy element stanowi tutaj odpowiednie żywienie pupila, gdyż odpowiada ono za utrzymanie jego zdrowia i dobrej kondycji. Dzięki zbilansowanej diecie zwierzęta cieszą się nie tylko bujną i błyszczącą sierścią, ale także lepszym samopoczuciem i większą dawką energii. Zdrowe odżywienie decyduje również o dłuższym życiu naszych pupili. W tym artykule omówimy kilka istotnych zasad, które warto mieć na uwadze, aby zapewnić naszym czworonożnym przyjaciołom zdrową i zrównoważoną dietę.
Dieta dla zwierzaka uzależniona od wieku
Aby zadbać o zdrowie zwierzaka, przede wszystkim warto uwzględnić jego wiek. Dlaczego? Gdyż zapotrzebowanie na konkretne składniki odżywcze różni się w kolejnych etapach życia. Nowo narodzone kocięta czy szczeniaki kategorycznie potrzebują mleka matki lub innego źródła białka i tłuszczu. Wspierają one rozwój mięśni i układu nerwowego. W późniejszym czasie warto dodatkowo zadbać o dostarczanie niezbędnych witamin i minerałów, które umożliwiają efektywne dorastanie pupili. Należy zatem inwestować w karmy odpowiednio zbilansowane pod kątem tych potrzeb. Z kolei dorosłe psy czy koty wymagają już bardziej rozbudowanej diety, która będzie również dostosowana do ich aktywności fizycznej. Poza tym powinna być ona łatwo przyswajalna i zawierać składniki wspierające zdrowie stawów, układu moczowego oraz sercowo-naczyniowego.
Konsultacja z weterynarzem
Brak odpowiedniej wiedzy i działanie na własną rękę z pewnością nie będzie korzystne dla Twojego pupila. Jeśli więc nie jesteśmy pewni, co tak naprawdę powinno znajdować się w zdrowej diecie zwierzaka, warto skonsultować się z weterynarzem. Specjalista pomoże nam dostosować dietę do indywidualnych potrzeb pupila, uwzględniając jego wiek, aktywność fizyczną, stan zdrowia oraz ewentualne alergie czy schorzenia. Poza tym warto wybrać się do tego weterynarza, którego dotychczas odwiedzaliśmy z naszym czworonogiem. Jest on już wówczas zapoznany z historią leczenia i stanem zdrowia, dzięki czemu będzie mógł dobrać możliwie najlepszą dietę.
Różnorodność w diecie
Podobnie jak u ludzi, również u zwierząt zróżnicowana dieta ma kluczowe znaczenie. Co to oznacza? Oznacza to, że wybór dobrej jakościowo karmy jest oczywiście priorytetem, ale poza tym warto zadbać o inne dodatkowe źródła składników odżywczych. Niekoniecznie dobrym rozwiązaniem są tutaj resztki ze stołu. Trzeba mieć na uwadze to, że zwierzęta nie zawsze mogą spożywać to samo, co ludzie. Przykładowo psy nie powinny spożywać czosnku czy cebuli, po które często sięgamy podczas gotowania. Podobnie jest w przypadku kotów. Niebezpieczne są dla nich również owoce cytrusowe czy czekolada. Istnieje jednak wiele innych produktów, które zwierzęta mogą spożywać i które wręcz warto wprowadzić do ich diety, dzięki czemu będzie ona bardziej różnorodna i lepiej zbilansowana. U psa przede wszystkim są to: mięso ryby i oleje. To główne źródła tłuszczy i białka, a dobra karma powinna zawierać minimum 50% produktów pochodzenia zwierzęcego. Do diety warto także dodać warzywa i owoce, np. marchew, seler, pietruszkę czy jabłko. Dodatek owoców, warzyw czy ziół sprawi, że posiłek będzie pełnowartościowy. W diecie swojego pupila możesz również uwzględnić suplementy czy smakołyki. Pamiętaj jednak, aby, podobnie jak w przypadku karmy, sprawdzić ich skład oraz nie przekraczać zalecanej dziennej porcji. Z kolei w kwestii suplementów warto rozważyć witaminy: B, A, D3 czy E oraz cynk, magnez czy wapń.
Przyglądając się jednak uważniej rodzajom karmy, powinniśmy pamiętać, aby w przypadku tej suchej, zapewnić zwierzakowi stały dostęp do świeżej wody. Mokra karma jest zdecydowanie częściej wybierana, gdyż jest łatwo przyswajalna i dodatkowo nawadnia. Niektórzy właściciele zwierzaków rezygnują jednak całkowicie z karmy i sami komponują posiłki dla swoich pupili. Tego typu rozwiązanie może być lepsze, lecz tylko pod warunkiem, że wiemy, co nasz czworonożny przyjaciel naprawdę potrzebuje. Ponadto kupowanie poszczególnych składników osobno wychodzi drożej niż koszt jednej puszki mokrej karmy. Wszystko więc zależy od nas, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy. Ważne jest przede wszystkim to, aby dieta naszych pupili była zdrowa i różnorodna.
Unikanie szkodliwych substancji
Niestety wiele obecnie popularnych marek karm dla zwierząt wcale nie cieszy się dobrą jakością, a nawet zawiera szkodliwe substancje. Dlatego też tak ważna jest tutaj świadomość oraz wybieranie tych produktów, które na pierwszym miejscu w składzie posiadają mięso, ryby i tłuszcze. Starajmy się z kolei unikać karm, które bazują w głównej mierze na zbożach. Choć stanowią one ważne źródło składników odżywczych, to jednak powinny znajdować się na dalszej pozycji niż źródła białka i tłuszczy, gdyż to one stanowią podstawę dobrze zbilandowanej diety zwierząt. Poza tym niektóre zboża mogą być alergenami, a w przypadku gdy, nasz pupil jest na nie uczulony, warto niekiedy całkowicie zrezygnować z karm zbożowych. Co więcej, pamiętajmy, że zwierzęta absolutnie nie powinny spożywać takich produktów jak: alkohol, czekolada czy kawa. Są to substancje, które mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia.
Odpowiednie proporcje składników odżywczych
Podstawowe składniki odżywcze, jakie powinna zawierać dieta psa lub kota, to białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały. Dla psów mięso jest głównym źródłem białka, jednak należy uzupełnić je warzywami i węglowodanami. Koty natomiast są zwierzętami mięsożernymi, więc ich dieta powinna opierać się głównie na wysokiej jakości mięsie. Niezależnie od gatunku, warto unikać żywności wysoko przetworzonej oraz zbyt dużej ilości sztucznych dodatków.
Poza dietą nie zapominajmy także o zdrowym śnie naszego pupila. Jeśli wypoczywa on razem z nami w jednym łóżku, warto zdecydować się na odpowiedni materac. Pod tym linkiem: https://sennamaterace.pl/107-materace-80×200 z pewnością znajdziesz dobre rozwiązanie!
Za zdrowie naszych pupili przede wszystkim odpowiadamy my sami, a w szczególności to, co podajemy im do miski. Dlatego też warto zadbać o zbilansowaną dietę naszych zwierząt, zapoznając się ze składem kupowanej karmy, konsultując się z weterynarzem oraz sięgając po dodatkowe źródła cennych składników odżywczych. Nie zapominajmy także o uwzględnieniu indywidualnych potrzeb pupila, a dzięki temu będzie się on cieszył dobrą kondycją i świetnym samopoczuciem.
Przeczytaj także: