Czy wiesz, że to ile sprzętów elektronicznych posiadasz w swoim domu ma duże znaczenie? Istotne jest również to, jak często z nich korzystasz. Jak się bowiem okazuje, mają one szkodliwy wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Jednak nowe technologie zadomowiły się w naszym życiu tak bardzo, że aktualnie nie wyobrażamy już sobie bez nich funkcjonować. Nie tylko ułatwiają nam wykonanie codziennych czynności, ale także są często konieczne do wykonania naszej pracy. Jaki więc faktycznie wpływ ma elektronika na zdrowie oraz jak można zapobiegać jej szkodliwemu działaniu?

Wpływ elektroniki na organizm człowieka

Choć urządzenia elektroniczne są niezwykle pożyteczne, to jednak niebieskie światło emitowane z ich ekranów niekorzystnie oddziałuje na nasze organizmy. W związku z tym możemy spotkać się z przeróżnymi dolegliwościami i nigdy pewnie nie wpadlibyśmy na to, że ich przyczyną może być nadmierne korzystanie z telefonu lub komputera. A jednak! Liczne badania wykazują, że elektronika ma znaczący wpływ na nasze zdrowie. Naukowcy twierdzą, iż niebieskie światło jest nawet bardziej szkodliwe dla skóry niż promienie słoneczne, co może prowadzić do szybszego fotostarzenia organizmu, czyli starzenia się komórek skóry spowodowanego narażeniem na promienie. Szczególnie negatywne działanie mają starsze modele urządzeń elektronicznych, ponieważ najnowsze ekrany LCD i LED są znacznie mniej niebezpieczne – nie emitują promieni UV. Ponadto elektronika może wpływać na nasz mózg. Urządzenie elektroniczne tworzą bowiem pole magnetyczne, które może powodować zawroty głowy i uczucie oszołomienia. Poza tym ekrany przede wszystkim niekorzystnie wpływają nasze oczy.

Korzystanie z elektroniki a otyłość

Jaki wpływ ma elektronika na nasze zdrowie?W związku z tym, że elektronika już na dobre zadomowiła się w naszym życiu i zdecydowanie ułatwia ona nasze codzienne funkcjonowanie, społeczeństwo stało się także bardziej wygodne i rozleniwione. Regularne korzystanie ze sprzętu elektronicznego może zatem powodować otyłość. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ współczesna technologia sprawia, iż mniej się ruszamy. W szczególności na otyłość są podatne osoby, które posiadają pracę przy komputerze, a zwłaszcza te, które pracują zdalnie z własnego domu. Taki tryb życia prawie w ogóle nie uwzględnia aktywności fizycznej. W związku z tym nasze zapotrzebowanie kaloryczne maleje, ale nikt z nas nie zwraca na to najmniejszej uwagi. Poza tym często wolimy obejrzeć telewizję czy przeglądać telefon niż wybrać się w wolnym czasie na spacer. Nawet najkrótsze dystanse pokonujemy samochodem, a zakupy realizujemy przez internet. Być może temu wszystkiemu winni jesteśmy my sami, jednakże kluczową rolę odgrywa tu po prostu szeroki dostęp do technologii.

Wpływ elektroniki na skórę

Warto wiedzieć, że wpływ elektroniki na skórę nie ogranicza się tylko do przyspieszonego fotostarzenia. Zbyt długie przebywanie przed ekranem może również negatywnie oddziaływać na naszą cerę. Wspomniane już wcześniej LCD i LED powodują bowiem występowanie opuchlizny oraz cieni w okolicach oczu. Nieustanne wpatrywanie się w monitor laptopa sprawia, że nasze gałki oczne zdecydowanie szybciej się męczą, przez co zaczynamy także częściej mrugać. Jednakże emitowane przez ekran światło niebieskie może również spowodować, iż nasz organizm poczuje się bardziej wypoczęty, przez co wieczorem często długo nie możemy zasnąć. Dlatego też zaleca się odstawienie elektroniki na przynajmniej pół godziny przed snem. Natomiast jeśli chcesz jeszcze lepiej zadbać o swój treściwy wypoczynek, zaopatrz swoje łóżko w odpowiednie akcesoria sypialniane dostępne na tej stronie https://sleepinghouse.pl. Co więcej, naukowcy potwierdzają, że ciepło emitowane przez urządzenia, które trzymamy zbyt blisko siebie może odbarwić naszą skórę. Jej koloryt staje się nierównomierny i szarawy. W nielicznych przypadkach odnotowano także, że elektronika jest odpowiedzialna za rozwój raka skóry. Dlatego też zastanów się dwa razy, czy trzymanie laptopa na brzuchu lub telefonu w kieszeni jest faktycznie dobrym pomysłem. Ponadto udowodniono również, że ludzie pracujący przed ekranem zdecydowanie częściej zmagają się z problemem trądziku i rozszerzonych porów.

Elektronika a zdrowe oczy

Nic dziwnego, że Twoje oczy są zmęczone, skoro cały dzień otaczasz się różnymi urządzeniami elektronicznymi. Nadmierne przesiadywanie przed ekranem może także być odpowiedzialne za podwójne widzenie, rozmazywanie się obrazu czy pojawienie się dolegliwości zespołu suchego oka. Staraj się więc nie doprowadzić do tego, że konieczna będzie wizyta u okulisty, a co najgorsze – będziesz musiał zacząć nosić okulary. Chyba każdy z nas tego nie chce, więc warto już dziś zwrócić uwagę na to, jak dużo czasu przesiadujemy na co dzień przed ekranem laptopa lub telefonu. Dobrym rozwiązaniem będzie także zaopatrzenie się w specjalne okulary zawierające powłokę antyrefleksyjną. Warto również zmienić ustawienia ekranu w swoim telefonie lub laptopie na te, które będą mniej szkodliwe dla Twoich oczu, a wieczorem lub w nocy zdecyduj się na tzw. tryb nocny, który nie będzie przemęczał wzroku. Pamiętaj także o tym, aby zawsze zapewnić sobie odpowiednie oświetlenie podczas korzystania z urządzeń, w szczególności jeśli piszesz coś na klawiaturze. Natomiast w celu rozluźnienia napięcia, warto co jakiś czas wstać od biurka czy stanowiska pracy, aby choć na chwilę pozwolić swoim oczom odpocząć.

Wpływ urządzeń elektronicznych na nasz słuch

W kwestii elektroniki warto również wspomnieć o negatywnym działaniu urządzeń takich jak głośniki czy słuchawki douszne. W szczególności te drugie mogą niekorzystnie wpływać na nasz zmysł słuchu. Zbyt długie korzystanie ze słuchawek, na których puszczamy zbyt głośną muzykę, może narazić aparat słuchowy na znaczne obciążenie, a w rezultacie nawet na utratę słuchu. Dlatego jeśli już chcesz używać tego typu urządzenia, staraj się, aby nie przekraczać 60% maksymalnej głośności. Natomiast słuchając muzyki w domu, o wiele lepszym wyborem będą głośniki, ponieważ powietrze, przez które przechodzi dźwięk, działa jak łagodzący filtr.

Niestety korzystanie ze współczesnej technologii posiada negatywny wpływ na nasze zdrowie, a rozwiązanie w tej kwestii jest tylko jedno – należy ograniczyć na co dzień używanie sprzętu elektronicznego. Może to być z początku dla nas trudne, ale warto przekonać się, że istnieje cała masa innych pomysłów na to, jak można zagospodarować swój wolny czas. Wystarczy tylko chcieć wprowadzić właściwe zmiany w swoim życiu. Natomiast pod tym linkiem https://elektrotrendy.pl znajdziesz wiele dodatkowych ciekawostek na temat wpływu różnych urządzeń elektronicznych.

Przeczytaj także: Spanie z telefonem – jak wpływa na nasz organizm?