Pies jest dla wielu osób pełnoprawnym członkiem rodziny. Właśnie dlatego właściciele często decydują się na pozwolenie czworonogom na spanie w łóżku. Jest to temat niezwykle kontrowersyjny w świecie miłośników zwierząt. Jeśli nie wiesz czy zdecydować się na spanie ze swoim pupilem, albo szukasz inspiracji na urządzenie zwierzolubnej sypialni, ten tekst jest dla Ciebie!
Czy pies może spać w łóżku?
Pies to zwierzę, które lubi odpoczywać w grupie. Większość czworonogów ceni sobie spanie przy swoim właścicielu. Wynika to z tego, że w naturalnym środowisku zwierzaki te kładą się blisko siebie, a podczas zimnych nocy – wzajemnie się ogrzewają. Dzikie psy lubią spać na podwyższeniu. Dzięki temu mogą cieszyć się odizolowaniem od chłodu bijącego od podłoża, a dodatkowo szybciej zaobserwują zagrożenie. Nietrudno więc zauważyć, że łóżko wydaje się pupilowi wręcz idealnym miejscem na sen. Jest miękkie, wygodne, duże, a w nocy zwierzak nie czuje się tam samotny. Jednak cały czas funkcjonuje stereotyp, który mówi, że pies nie może spać w łóżku ze względu na teorię dominacji. Warto pamiętać, że jest to pogląd wypracowany w latach 90. który został przekreślony przez samego autora! Zdecydowanie nie jest to powód, który powinien skłaniać do zabraniania psu wchodzenia na meble.
Zalety wynikające ze spania z psem
Spanie z psem może być naprawdę przyjemne. Wynika z tego wiele zalet – i to nie tylko dla czworonoga! Również właściciel może skorzystać z bliskości pupila.
- Poczucie bezpieczeństwa – spanie w towarzystwie psa zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Dzięki jego towarzystwu można poczuć się niezwykle komfortowo.
- Redukcja stresu – dzięki spaniu w towarzystwie spokojnego psa można zredukować negatywne skutki stresu. Jednak nie sprawdzi się to w przypadku psów bojaźliwych i nerwowych.
- Naturalny termofor – temperatura ciała psa jest wyższa o około 2 stopnie Celsjusza. Dzięki temu spanie z czworonogiem podczas zimowych nocy to wyjątkowy, niezastąpiony komfort.
- Budowanie relacji z psem – wspólny sen podnosi nastrój zarówno człowieka, jak i zwierzaka. Podnoszony jest poziom oksytocyny, dzięki temu zwiększa się więź z psem.
Pies w sypialni – funkcjonalność kluczem do sukcesu
Aby spanie z psem faktycznie okazało się komfortowe i przyjemne, warto dobrze przemyśleć urządzenie sypialni. Ważne jest przede wszystkim to, aby była funkcjonalna i łatwa do utrzymania w czystości. Psy nie są najbardziej higienicznymi zwierzętami. Mogą przynieść do łóżka piach, błoto, bakterie i wirusy. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie dywanika przy łóżku i nauczenie pupila komendy “czekaj”. Dzięki temu po długim spacerze będzie można z łatwością wytrzeć psy łapki. Życie z psem może zostać znacznie ułatwione dzięki zakupowi odpowiedniego materaca, z oferty renomowanego producenta – takiego jak https://hilding.pl/ – który będzie można z łatwością utrzymać w czystości. Jest to kluczowy element – w końcu wypranie brudnej pościeli to prosta sprawa – z materacem już nie jest tak łatwo. Dobrym rozwiązaniem będzie zakup modelu wyposażonego w zamek, który umożliwia szybkie zdjęcie i wypranie pokrowca. Druga opcja to zakup materaca nawierzchniowego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, odwiedź stronę https://nawierzchniowe-materace.pl/.
Akcesoria niezbędne w sypialni każdego psiarza
Różnorodne akcesoria sypialniane znajdziesz w sklepie https://sleepinghouse.pl/70-artykuly-sypialniane. Spośród nich warto wybrać wytrzymałe pościele i koce, które nie zniszczą się w praniu. Ciekawym sposobem na ochronę łóżka i utrzymanie higieny, może okazać się też zakup ochraniacza na materac. Jednak szukając akcesoriów, które koniecznie muszą znaleźć się w sypialni psiarza, nie można zapomnieć o potrzebach czworonoga. Niezbędna będzie miseczka z wodą i legowisko. Nawet pies śpiący z właścicielem w łóżku powinien dysponować swoją własną przestrzenią, z której będzie mógł skorzystać kiedy stwierdzi, że potrzebuje spokoju i wypoczynku.
Jakie problemy mogą wynikać ze spania z psem?
Spanie z psem może okazać się doskonałym wyborem w wielu domach. Jednak nie zawsze będzie to najlepszy pomysł. Możliwe jest bowiem pojawienie się niespodziewanych problemów, które sprawią, że pies w sypialni stanie się uciążliwy. Jakie przeszkody najczęściej napotykają właściciele czworonogów?
- Budzenie się w nocy – psy mogą się rozpychać, schodzić i wchodzić do łóżka, nieustannie zmieniać pozycję i oszczekiwać dźwięki z sąsiednich mieszkań
- Obrona zasobu – łóżko może stać się wartościowym kąskiem dla psa, który ma skłonności do bronienia zasobów. Aby uniknąć tego kłopotu należy wyznaczyć jasne zasady, które będą sumiennie przestrzegane – bez żadnych wyjątków.
- Przenoszenie kleszczy – pies śpiący w łóżku powinien być odrobaczony i zabezpieczony przed kleszczami.
- Kaszel i katar – alergicy raczej powinni zrezygnować ze spania ze zwierzakiem. Ewentualnością może być regularne odkurzanie i częste zmienianie pościeli.
- Duże ilości sierści – psy nieustannie gubią sierść. Decydując się na wpuszczenie pupila do łóżka, należy pogodzić się z tym, że w pościeli będą gromadziły się jego włosy.
Aby uniknąć powyższych kłopotów, pies powinien nauczyć się podstawowych zasad. Niezbędna jest komenda, na którą pupil zejdzie z łóżka – zawsze należy go za to nagrodzić. Dobrą praktyką będzie też nauczenie psa wchodzenia do łóżka jedynie na komendę.
Przed pozwoleniem psu na spanie w łóżku warto dobrze się zastanowić. Odmówienie zwierzakowi tego przywileju później może okazać się niemałym wyzwaniem. Spanie z czworonogiem może być przyjemne i komfortowe. Należy jednak pamiętać o tym, że pupil powinien znać przynajmniej podstawowe zasady psiego savoir vivre’u, a sypialnia musi być funkcjonalna i przystosowana do potrzeb zarówno właściciela, jak i zwierzaka.