W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną. Jednak nie zapominajmy, że kwestia ta wiąże się ze zorganizowaniem sobie miejsca do pracy w domu. W tym przypadku kluczową kwestią jest tutaj odpowiednia aranżacja wnętrza połączona z ergonomicznymi rozwiązaniami. Zatem, jak właściwie urządzić domowe biuro?

Oto porad jak urządzić domowe biuro!

Domowe biuro jak każde inne pomieszczenie, wymaga odpowiedniej aranżacji. Warto się nad nią odpowiednio zastanowić, gdyż jej charakter może wpływać na jakość naszej pracy oraz komfort. Oznacza to, że zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki, to należy się zastanowić się nad odpowiednim zaplanowaniem dostępnej przestrzeni. Zastanówmy się, czego możemy potrzebować oraz co z pewnością przyda się w naszej pracy. W końcu każda dziedzina może wymagać innych sprzętów lub akcesoriów! Oprócz tego warto uwzględnić trzy najważniejsze kroki, które pomogą nam stworzyć wyjątkowe warunki do pracy zdalnej!

Krok pierwszy – odpowiednia przestrzeń do pracy

Wydawać by się mogło, że jesteśmy w stanie pracować w każdym miejscu w domu. Kuchenny blat, stół w jadalni czy sofa przed telewizorem – każde to miejsce początkowo wydaje się atrakcyjne. Jednak z czasem dostrzegamy, że nie da się wykonywać swoich obowiązków oraz brać aktywny udział w różnego rodzaju spotkania robiąc pranie czy pomagając dziecku w pracy domowej. Jak się okazuje, nawet najmniejszy szmer potrafi wybić nas z rytmu, przez co nie jesteśmy w stanie efektywnie wykonywać swoich obowiązków. Warto zatem zagospodarować sobie jeden pokój, który będzie dopasowany do charakteru naszej pracy. Co więcej, będzie to miejsce pozwalające nam się skupić, a tym samym sprawniej wykonywać swoje obowiązki.

Krok drugi – aranżacja biura

Ergonomia a home office, czyli jak właściwie urządzić domowe biuroMamy już przestrzeń – teraz czas na aranżację. Z jednej strony warto nadać pomieszczeniu duszę poprzez odzwierciedlenie swojej osobowości. Jednak warto tutaj postawić na klasyczne rozwiązania, które będą pozbawione czynników rozpraszających lub negatywnie wpływających na naszą pracę. Uwzględnia je m.in.:

  • styl klasyczny,
  • styl skandynawski,
  • styl industrialny.

Krok trzeci – miejsce na przechowywanie

W biurze z reguły jest wiele książek, akcesoriów oraz dokumentów. Już na samym początku zadbajmy o ich odpowiednie przechowywanie. W ten sposób będziemy w stanie szybko i sprawnie wszystko znaleźć. A co najważniejsze – niczego nie zgubimy. Poszczególne dokumenty podzielmy również na kategorie. W końcu nie wszystkich potrzebujemy na bieżąco, przez co nie muszą być na wyciągnięcie ręki.

Ergonomiczne domowe biuro – o czym pamiętać?

Ergonomia to jedna z ważniejszych kwestii, jeśli chodzi o wydajną, a zarazem bezpieczną pracę w domowych warunkach. W końcu praca przy komputerze niesie ze sobą wielkie obciążenia, zwłaszcza dla naszego kręgosłupa, nadgarstków czy oczu. A jakie są podstawowe zasady związane z ergonomią we własnym home office? Przede wszystkim:

  • wybierzmy odpowiednie meble – zarówno krzesło, jak i biurko powinny umożliwiać wygodne siedzenie oraz pracę swobodną pracę przy komputerze,
  • dostosujmy wysokość krzesła – nasze krzesło powinno mieć możliwość regulacji wysokości, aby móc zapewnić optymalną pozycję do siedzenia,
  • ustawmy monitor na odpowiedniej wysokości – w ten sposób unikniemy nadmiernego schylania się lub podnoszenia głowy,
  • używamy klawiatury i myszy w odpowiedni sposób – kwestia ta obejmuje ustawienie klawiaturę na płasko oraz umieszczenia myszki na odpowiedniej wysokości, dzięki czemu unikniemy nadmiernego napięcia w nadgarstkach,
  • zadbajmy o oświetlenie – najlepiej sprawdzi się tutaj oświetlenie główne lub punktowe, jednak nie powinno ono padać bezpośrednio na monitor.

Nie można także zapominać o regularnych przerwach oraz ćwiczeniach. Długa praca przy biurku nie sprzyja naszemu organizmowi, dlatego warto co 15 lub 30 minut wstawać z krzesła i rozciągnąć ciało – a zwłaszcza nadgarstki i przedramiona. Pozwoli to zmniejszyć zmęczenie i ból mięśni.

Czy warto łączyć biuro z sypialnią?

Każdy z nas chciałby mieć na tyle dużo miejsca w domu, aby wydzielić osobne pomieszczenie na domowe biuro. Niestety, nie zawsze jest to możliwe i wówczas należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Zalicza się do nich przede wszystkim:

  • podzielenie sypialni na strefę wypoczynkową i strefę do pracy, co pozwoli na odpowiednie zagospodarowanie tego pomieszczenia,
  • oddzielenie życia zawodowego od prywatnego,
  • zakłócenia, trudność w zachowaniu koncentracji oraz stres, które mogą wiązać się z pojawieniem się przedmiotów związanych z pracą.

Jeśli zdecydujemy się połączyć biuro z sypialnią, to pamiętajmy o stworzeniu odpowiednich granic. Może je wyznaczać, np. parawan lub rolety. Nie zapominajmy również o wyposażenie swojej sypialni w komfortowe łóżko, które odpowiada za zdrowy wypoczynek. To właśnie dzięki niemu jesteśmy w stanie wypocząć zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Pamiętajmy jednak, że na kwestie te w znaczący sposób wpływają liczne akcesoria sypialne oraz odpowiednio dopasowane do nas podłoże do spania, którym jest wysokiej jakości materac www.sleepinghouse.pl/139-materace-200×200.

Każda osoba pracująca w domu wie, że właściwe urządzone biuro domowe to klucz do efektywnej, a także komfortowej pracy zdalnej. Nie można tutaj pominąć aspektu ergonomicznego, gdyż to właśnie on jest kluczem do m.in. zminimalizowania dolegliwości bólowych ze strony kręgosłup.

Przeczytaj także:

  1. Fazy snu, czyli jak funkcjonuje mózg podczas odpoczynku
  2. Wady i zalety popołudniowej drzemki
  3. Idealne warunki do snu – jak je stworzyć?