W czystych wnętrzach o wiele przyjemniej spędza się czas z rodziną lub znajomymi. Niestety, nie zawsze mamy czas na dokładne sprzątanie lub uporządkowanie szafki w kuchni czy szafy na ubrania. Tak naprawdę do każdego pomieszczenia może zajrzeć bałagan, którego ciężko się pozbyć. Jednak, czy na pewno? Jak się okazuje, istnieją sprawdzone porady, dzięki którym jesteśmy w stanie utrzymać porządek w domu!

Sprawdzone sposoby na utrzymanie porządku w domu

Wydawać by się mogło, że utrzymanie porządku w domu jest to wręcz niemożliwe zdanie. W końcu zawsze znajdzie się ktoś, kto nabrudzi lub po przekłada ułożone wcześniej rzeczy. Jednak można temu zapobiec, a oto 7 sprawdzonych sposobów, aby to robić!

Sposób 1 – podział obowiązków

Mieszkanie z kilkoma osobami często jest powodem panującego w domu chaosu i nieładu. A gdyby tak wprowadzić podział obowiązków? Każda osoba w zależności od wieku powinna być za coś odpowiedzialna. W ten sposób nie tylko dzieci uczą się porządku, ale także jesteśmy w stanie zachować porządek na co dzień.

Sposób 2 – pozbywanie się niepotrzebnych rzeczy

Człowiek lubi gromadzić różne rzeczy – w końcu mogą przydać się na później! Jednak raz w miesiącu powinniśmy przejrzeć wszystkie ciuchy, firanki, zabawki czy inne rzeczy pod kątem ich stanu. Jeśli coś jest nam niepotrzebne, to pozbądźmy się tego. W ten sposób mamy miejsce na nowe rzeczy, a także nic nie zalega na naszych półkach!

Jak utrzymać porządek w domu? Oto sprawdzone porady!Sposób 3 – codzienne porządkowanie

Każdy z nas z czasem wyrabia jakieś nawyki, które mogą być dobre lub złe. Mamy wpływ na ich kształtowanie i dlatego warto codziennie wykonywać drobne prace porządkowe. Może to być odkładanie wysuszonego prania od razu na półkę, mycie naczyń czy przecieranie kurzu. A wszystkie te czynności można wykonywać, np. rozmawiając przez telefon!

Sposób 4 – odpowiednie planowanie sprzątania

Chcąc utrzymać porządek w domu, musimy liczyć się z wykonywaniem dużych zadań, takich jak mycie okien, wszystkich podłóg czy czyszczenie szkła znajdującego się na półkach. generalne porządki można rozdzielić na kilka dni, przez co nie zmarnujemy całego dnia oraz energii tylko na sprzątanie. Tak naprawdę liczy się tutaj dobry plan!

Sposób 5 – dbanie o porządek przed pójściem spać

Budzenie się we względnie czystym domu jest o wiele przyjemniejsze. Zadbajmy zatem, aby nasza kuchnia, jadalnia, salon, łazienka, biuro czy sypialnia były posprzątane przed snem. Wystarczy rozłożyć koc na kanapę, wynieść i pomyć naczynia czy po prostu złożyć oraz schować ubrania.

Sposób 6 – inwestowanie w pudełka lub organizery

Czasem ciężko jest pomieścić się na półkach. W tym celu najlepiej postawić na pudełka i organizery, które pomogą uporządkować przestrzeń. Możemy tutaj pochować ściereczki, ubrania czy inne akcesoria. Na współczesnym rynku znajdziemy liczne rodzaje, przez co uporządkujemy zarówno swoje kosmetyki w łazience, jak i dokumenty w biurze. A co więcej, wiele organizerów wygląda stylowo, przez co dają dodatkową wartość dekoracyjną.

Sposób 7 – niech każda rzecz ma swoje miejsce

Niezawodnym sposobem na utrzymanie porządku w domu jest odkładanie wszystkich rzeczy na swoje miejsce. Kwietnia ta jest niezwykle ważna w kuchni czy w garderobie, gdzie bardzo łatwo o stworzenie bałaganu. Spróbujmy, a bez wątpienia zobaczymy, jak długo porządek będzie się utrzymywał w naszym domu!

Jak zadbać o porządek w łóżku?

Łóżko to miejsce codziennego użytku, które również zasługuje na uwagę. W pierwszej kolejności warto przynajmniej raz w tygodniu przetrzeć metalową lub drewnianą ramę łóżka mokrą ściereczką. Zaleca się, aby łóżka tapicerowane były czyszczone w podobny sposób, czyli mokrą ściereczką lub miękką szczotką. A jak wygląda dbanie o pozostałe elementy wyposażenia łóżka?

Na czym polega czyszczenie materaca?

Materac do spania to bez wątpienia ważniejszy element wyposażenia każdego łóżka. Jego czyszczenie polega na codziennym wietrzeniu poprzez nie zacielanie oraz regularne, np. cotygodniowe odkurzanie. Większość modeli posiada także pokrowiec, który można wyprać. Więcej informacji na https://abcsnu.pl/content/6-poradnik#Jak-dbac-o-materac.

Jak często prać poduszki i kołdry?

Podobnie jak materace https://abcsnu.pl/36-materace-90×200, poduszki i kołdry należy regularnie wietrzyć na dworze. Warto również wyrobić sobie nawyk wytrząsania ich po wstaniu z łóżka, dzięki czemu wypełnienie zachowuje swoją sprężystość oraz właściwości. Zaleca się także prać je przynajmniej dwa razy w roku.

Kiedy zmienić pościel?

Pościel ma ciągły kontakt ze skórą i powietrzem, przez co narażona jest na wilgoć, kurze i innymi zanieczyszczeniami. Szacuje się, że pościel powinna być zmieniana oraz prana przynajmniej raz w miesiącu, jednak warto robić to raz w tygodniu. Wyjątkowe, a także miękkie modele znajdziemy na https://abcsnu.pl/.

Funkcjonowanie w czystej przestrzeni jest o wiele przyjemniejsze. Wówczas możemy odnaleźć zaginione rzeczy oraz nie musimy się martwić o ich ponowne szukanie – w końcu wszystko ma swoje miejsce! Właśnie dlatego warto regularnie dbać o porządek w domu!