Zauroczenie czy zakochanie to niewątpliwie przepięknie odczucia. Jednakże kiedy mija intensywny etap namiętności i podekscytowania, a związek zaczyna dotykać rutyna, zaczynamy dostrzegać wady i mankamenty partnera. Nie warto ich ignorować, gdyż mogą one świadczyć o tzw. czerwonych flagach, a te z kolei o toksycznym wpływie partnera oraz związku bez przyszłości. Czym dokładnie są jednak czerwone flagi i jak je rozpoznać?

Czym są czerwone flagi w związku?

Czerwone flagi to, krótko mówiąc, sygnały oraz symptomy świadczące o tym, że w związku jest coś nie tak. Sytuacja ta wynika natomiast z toksycznych zachowań partnera, jego niedojrzałości lub zaburzeń narcystycznych, które mają bezpośredni wpływ na samopoczucie drugiej osoby. Na początku czerwone flagi mogą być trudne do zidentyfikowania, zwłaszcza gdy staż związku jest dosyć krótki. Z czasem jednak bliżej siebie poznajemy, a także dostrzegamy własne mankamenty, które nierzadko niekorzystnie odbijają się na samopoczuciu drugiego partnera. Czerwone flagi mogą również zwiastować naprawdę poważne problemy, przez co utrudniają budowanie zdrowej relacji. Dlatego też tak ważne jest to, aby możliwie jak najszybciej je zauważyć i ustalić odpowiednie granice.

Przemoc fizyczna

Jedną z największych czerwonych flag w związku jest przemoc fizyczna. Nakłanianie do aktywności seksualnych, bicie, ciągnięcie za włosy to niedopuszczalne działania, których nic nie usprawiedliwia. Poza tym warto pamiętać o tym, że gwałt jest możliwy nawet w związku. Przemoc fizyczna w każdej postaci jest niebezpieczna i nie wolno jej ignorować, a kontynuowanie relacji z agresywnym partnerem może być ryzykowne dla naszego zdrowia.

Czerwone flagi w związku - jak je rozpoznać?Kłamstwa w związku

Kłamstwo nie jest dobre w żadnej relacji, a tym bardziej w związku, który powinien opierać się na wzajemnym zaufaniu i szacunku. Jeśli przyłapałeś kiedykolwiek swojego partnera na kłamstwie, wiedz, że nie jest to dobry znak. Choć każdemu z nas zdarza się czasem oszukiwać i się do tego nie przyznawać, to jednak większe kłamstwa, które nie są drobnymi przewinieniami, to zdecydowany “red flag”. Nie powinniśmy ich ignorować, gdyż nie pozwalają one na zbudowanie silnej relacji partnerskiej.

Potrzeba nieustannej kontroli partnera

Kolejnym przykładem czerwonej flagi jest nadmierna potrzeba kontroli. Miłość i troska wcale nie oznaczają kontroli nad każdym aspektem życia drugiej połówki. Jeśli Twój partner “kocha za bardzo”, jest zazdrosny i nie szanuje granic prywatności, warto jak najszybciej z nim o tym porozmawiać. Obsesyjna kontrola wszystkiego, co robisz w ciągu dnia, jest niezdrowa i toksyczna dla relacji. Każdy z nas potrzebuje przecież nieco własnej przestrzeni. Trwanie w związku nie oznacza też dosłownego trzymania się za rączkę przez cały czas. Pod pojęcie nadmiernej kontroli można zaliczyć również sprawdzanie wiadomości i historii przeglądarki, izolowanie od przyjaciół i rodziny, narzucanie własnej woli oraz ingerowanie w wygląd partnera.
Upokarzanie partnera

Skoro ingerencja w zdrowie fizyczne jest jednym z przykładów czerwonych flag w związku, z pewnością jest też nim niszczenie zdrowia psychicznego, a w tym upokarzanie partnera. Zalicza się pod nie wszelkie działania prowadzące do pogorszenia samooceny drugiej osoby. Szczególnie niebezpieczne mogą być wypowiedzi partnera na nasz temat w obecności rodziny czy znajomych. Jeśli wyraża się on o nas w brzydki i pozbawiony szacunku sposób, powinniśmy zastanowić się, czy ta relacja ma jeszcze jakikolwiek sens.

Niedojrzałość emocjonalna

Zdrowy związek oparty na miłości to przede wszystkim umiejętność rozmawiania o swoich emocjach oraz dzielenia się własnymi odczuciami i problemami. Unikanie rozmowy i niewywiązywanie się z zobowiązań to tylko jedne z przykładów niedojrzałości emocjonalnej w związku. Tego typu relacja nie posiada niestety głębszego znaczenia i może się zakończyć ucieczką partnera, jeśli będzie on musiał się bardziej zaangażować. Zły sygnałem jest również nieumiejętność przyznania się do winy czy przerzucania jej na drugą osobę, a także brak zdolności do przepraszania.

Brak wsparcia w związku

Niektórzy niestety zapominają o tym, że związek to nie tylko romantyczne uniesienia. Związek to w głównej mierze wzajemne wsparcie. Jeśli nie odczuwamy go ze strony partnera lub partnerki, nie będziemy mieć solidnego fundamentu do stworzenia długoletniej więzi. Brak wsparcia może też kojarzyć się nam z brakiem zainteresowania – i słusznie! Jeśli druga połówka nie wspiera nas w tym, co robimy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie pochwala naszych zachowań czy też interesuje się w ogóle naszym życiem.

Niechęć partnera w sprawach łóżkowych

Zmuszanie drugiej połówki do aktywności seksualnych jest oczywiście złą oznaką, jednakże czerwoną flagą może być również całkowita niechęć partnera do spraw łóżkowych. Niestety jest to bardziej złożona kwestia, gdyż może ona dotyczyć także wyznawanej przez ukochanych religii. Pociąg do drugiej osoby jest mimo wszystko ważnym elementem udanego związku i jeśli obecnie nie czujemy pożądania względem partnera, nie zmieni się to w magiczny sposób po ślubie. Warto poza tym zadbać o to, aby w naszym łóżku znalazł się wygodny materac, który zapewni pełen komfort nie tylko podczas wypoczynku. Pod tymi linkami: http://www.sleepinghouse.pl/, https://sleepinghouse.pl/136-materace-140×200 z pewnością znajdziesz idealny produkt. Natomiast w tym artykule: https://sleepinghouse.pl/artykul/jaki-materac-dla-pary dowiesz się, jaki model materaca będzie doskonałym rozwiązaniem dla pary.

Czerwone flagi nigdy nie zwiastują dobrej przyszłości dla związku, dlatego też warto wiedzieć, jak je rozpoznać, aby móc w razie takiej ewentualności szybko zareagować. Powyższe zachowania i postawy będą destruktywnie wpływać na relację oraz nie zaspokajać potrzeb i pragnień partnerów.