W dzisiejszych czasach zagadnienia związane z troską o środowisko ekologią czy po prostu zrównoważonym rozwojem możemy spotkać na niemal każdym kroku. Ich źródłem są liczne plakaty, media społecznościowe czy akcje społeczne. Nic dziwnego – mamy coraz większą świadomość tego, jak nasze czyny wpływają na planetę i chcemy się o nią po prostu troszczyć. Swoje przekonania o ekologii można wyrażać na wiele sposobów, w tym poprzez styl wnętrzarski oraz ekologiczne dodatki do sypialni. A dlaczego warto je wybrać oraz jak z ich udziałem stworzyć spójne wnętrze? 

Na czym polega stworzenie ekologicznego wnętrza? 

Dla wielu z nas pojęcie “ekologia” w kontekście aranżacji wnętrz jest uzupełnienie obce. Wbrew pozorom, nowoczesne wzornictwo w stylu eko jest jednym z najbardziej stylowych i harmonijnych trendów w aranżacji! Wiąże się z wdrażaniem do pomieszczenia naturalnych elementów, które w prosty sposób łączą się z neutralnymi kolorami czy meblami. W takim miejscu człowiek może odnaleźć połączenie z naturą, a dodatkowo cieszymy się przytulnym, prostym i eleganckim wnętrzem! Ekologiczny styl aranżacji często łączy się z konkretnym stylem, które kierują się podobnymi zasadami. Do nich zalicza się, chociażby:

  • styl klasyczny,
  • styl rustykalny,
  • styl skandynawski.

Nie zapominam również o palecie barw! Powinna być ona jak najbardziej zgodna z naturalnymi odcieniami oraz ograniczać się do stonowanych lub pastelowych odcieni, które korzystnie wpływają na jakość snu.

Meble do ekologicznej sypialni

Coraz częściej decydujemy się na życie w zgodzie z naturą, co daje nam uczucie spokoju i relaksu. Jednak, aby sypialnia mogła być zaaranżowana w tym klimacie, to warto wiedzieć, jakie meble sprawdzą się tutaj najlepiej. Z pewnością naturalne, najlepiej z drewna, które pozwolą nam być bliżej natury. Sprawdza się przez wiele lat, dzięki czemu nie będziemy musieli zaśmiecać środowiska kolejnymi odpadami. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest postępowanie zgodnie z duchem idei zero waste. Odnosi się ona do nadawania drugiego życia rzeczom pierwotnie przeznaczonym na stratę, w tym szafie, szafkom nocnym, fotelom czy komodą. Być może na pierwszy rzut oka nie wyglądają atrakcyjnie, ale po renowacji mogą zachwycić niejedną osobę. Nie da się zaprzeczyć, że najważniejszym elementem wyposażenia każdej sypialni jest łóżko. To właśnie ono gwarantuje nam zdrowy i spokojny wypoczynek, dzięki któremu jesteśmy w stanie właściwie funkcjonować kolejnego dnia. Samo łóżko też może się w idealny sposób dopasować do ekologicznej sypialni! Możemy tutaj postawić na:

  • drewnianą ramę i zagłówek, które nadadzą odpowiedniego klimatu, a także będą służyć przez lata,
  • materac SleepMed Natura, który wykorzystuje naturalne rozwiązania,
  • kołdrę i poduszkę z naturalnym wypełnieniem.

Jednak same meble czy wyposażenie łóżka to nie wszystko – cały klimat nadają tutaj dodatki. A co warto wziąć pod uwagę?

Ekologiczne dekoracje do sypialni – co wybrać? 

Aby móc w pełni wykończyć wnętrze, należy uwzględnić dodatki. To właśnie one umożliwiają nadanie pomieszczeniu wyjątkowego charakteru oraz zadowalającego wyglądu. Obecnie mamy dostęp do wielu ekologicznych dekoracji do sypialni, które korzystnie wpływają na jakość snu oraz cieszą nasze oczy. A jakie wybrać?

Po pierwsze – pościel

W wielu sypialniach nie używa się narzut, przez co pościel nie tylko chroni kołdrę i poduszkę przed zabrudzeniem, ale także pełnią funkcję estetyczną. Już na etapie wybierania możemy postawić na ekologiczne rozwiązania, takie jak pościel lniana, która jest m.in. antyalergiczna.

Ekologiczne dodatki w twojej sypialniPo drugie – wiklinowe dekoracje

Wiklina to materiał w pełni naturalny, lekki, a przy tym wyjątkowo wytrzymały. Wykonane z niej dekoracje można łatwo czyścić, przez co są na lata. Ponadto nie tylko zdobią sypialnię, ale są także praktyczne, np. kosze wiklinowe do przechowywania ręczników.

Po trzecie – makramy 

Za hit uznaje się również wszelkiego rodzaju plecionki oraz makramy, które wyglądają zjawiskowo w każdej sypialni. W zależności od formy mogą być umieszczone nad łóżkiem bądź toaletką lub nawet być osłonką na doniczki. Co więcej – możemy je sami wykonać!

Po czwarte – koce i pledy

Sypialnia to miejsce relaksu – zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. W chłodniejsze dni świetnie sprawdzą się koce i pledy, wykonane z naturalnych materiałów (wełny czy bawełna). A za dnia mogą pełnić funkcję oryginalnej ozdoby narzuconej na pościel.

Po piąte – kwiaty 

Chyba najbardziej ekologiczne rozwiązanie, jakie może być wprowadzone do naszej sypiali. Żywe kwiaty doniczkowe nie tylko stanowią ozdobę, ale także wpływają na jakość powietrza. Wybierając poszczególne gatunki, możemy nawilżyć i oczyścić powietrze.

Po szóste – suszone trawy 

Kolejną, bardziej naturalną dekoracją są suszone trawy. Można z nich stworzyć różnego rodzaju kompozycje, a do tego wystarczy jedynie prosty wazon czy ozdobna butelka! Natomiast trawę, trzcinę czy innego rodzaju susz można zebrać na spacerze.>

Ekologia jest z nami już od jakiegoś czasu i to nie tylko w środowisku naturalnym czy poprzez zdrowe odżywianie. Jak się okazuje, coraz częściej wkracza do naszych domów jako forma ekologicznych rozwiązań ułatwiających lub usprawniających codzienne funkcjonowanie. A co więcej, poprzez naturalne dodatki oraz elementy wyposażenia, takie jak materac świetnie sprawdzają się także w sypialni.

Przeczytaj także:

 

SleepMed Natura Hybrid Plus to materac przeznaczony do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: SleepMed. Przedstawiciel i prowadzący reklamę: Embe Poznań Sp. z o.o.
ostrzeżenie