Powszechna multizadaniowość o wiele różnorodnych bodźców to jedne z czynników, które wielu osobom widocznie utrudniają skupienie i skoncentrowanie się na wykonywanych zadaniach. Choć wiele osób docenia możliwość pracy i nauki zdalnej, warunki domowe stwarzają wiele dystraktorów. Jakie warunki stworzyć w swoim domowym biurze, aby móc się skoncentrować? Czy warto w tym celu wprowadzić do swojej codziennej rutyny nowe nawyki?
Koncentracja — czym jest i dlaczego warto się jej uczyć?
Koncentracja jest umiejętnością i zdecydowanie warto o tym pamiętać! Nie jest to magiczna zdolność, którą można nabyć tylko z mlekiem matki. Wręcz przeciwnie! Przez całe życie można uczyć się tej umiejętność, wzmacniać ją i rozwijać. Ważnym pojęciem, które warto wskazać podczas rozważań nad koncentracją, jest „praca głęboka”. Można zdefiniować ją jako wykonywanie swoich obowiązków w stanie maksymalnego skupienia umożliwiającego pełne wykorzystanie wszystkich zdolności poznawczych. Dzięki temu znacznie zwiększa się efektywność, a przyswajanie nowych informacji staje się nie tylko szybsze, ale również prostsze i bardziej przyjemne. Mechanizm koncentracji jest silnie związany z ograniczeniem bodźców. Do mózgu powinien wtedy przestać napływać nadmiar informacji — zarówno tych pochodzących ze środowiska zewnętrznego, jak i z wewnętrznie prowadzonej narracji.
Czynniki wewnętrzne wpływające na zdolność koncentracji
Na koncentrację mogą w ogromnym stopniu wpływać czynniki wewnętrzne, nad którymi czasem może być ciężko zapanować. Co do nich zależy i jaką pełnią rolę?
- Emocje — silne emocje często utrudniają skupieni w widocznym stopniu. Wzburzenie, złość, lęk czy intensywny skutek to stany uniemożliwiające sprawne przyswajanie nowych informacji.
podejście odbiera chęci do nauki i może stanowić formę sabotażu skierowanego ku samemu sobie. - Motywacja do działania — brak motywacji często sprawia, że materiał i ilość obowiązków wydaje się przytłaczająca. Wtedy koncentracja na zadaniach jest bardzo trudna, ponieważ w myślach często pojawia się obawa i niechęć.
- Wypoczynek — organizm, który nie jest wypoczęty, nie ma zasobów, które umożliwiłyby mu koncentrację. Aby móc się efektywnie uczyć, należy wyspać się na wygodnym materacu — takim jak jeden z tych dostępnych pod linkiem https://sennamaterace.pl/111-materace-160×200 – oraz zapewnić sobie czas na rozrywkę.
- Zaspokojenie pozostałych potrzeb (zarówno fizjologicznych, jak i emocjonalnych) – przed rozpoczęciem nauki, koniecznie należy najeść się, wypocząć i zaspokoić wszelkie potrzeby. Konieczne jest też zadbanie o swoje emocje i unikanie nauki podczas stanów związanych z intensywnymi uczuciami.
Jak otoczenie wpływa na koncentrację?
Choć czynniki wewnętrzne mają duże znaczenie, warto pamiętać również o otoczeniu. Im więcej bodźców zewnętrznych, tym gorzej. Podobnie, jak organizacja przestrzeni wpływa na sen — o kolorach sprzyjających wypoczynkowi przeczytasz tu: https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/19_kolory-sprzyjajace-snu-i-odpoczynkowi – oddziaływuje również na zdolność koncentracji. Warto wyznaczyć w pokoju strefę przeznaczoną do nauki. Musi znaleźć się w niej wygodne krzesło, szerokie biurko, a wszelkie rozpraszacze powinny zniknąć. Nawet jeśli wydaje nam się, że obrazy, kwiaty i milion ozdób nie wpływa na jakość wykonywanych zadań, podświadomie nieustannie zawieszamy na nich uwagę.
Stres i zmęczenie jako skuteczna przeszkoda w efektywnej nauce
Osoby mające problemy z koncentracją z reguły zmagają się z problemami ze stresem. Uniemożliwia im on odłączenie się od otaczających je bodźców i wywołuje nieustanne rozkojarzenie. Symptomy, które wskazują na nadmiar napięcia w funkcjonowaniu to nie tylko problem ze skupieniem, ale również zanik kreatywności, niski nastrój, zapominanie o zadaniach do wykonania, problem z zaplanowaniem czasu i ciągłe gubienie rzeczy. Umysł pod wpływem stresu znajduje się w ciągłej gotowości — jednak nie tej rozumianej w pozytywny sposób. Eliminacja czynników stresogennych może stać się złotym środkiem na rozwiązanie problemów związanych z nauką. Przed rozpoczęciem wykonywania zadań warto poświęcić chwilę na zrelaksowanie się. Wybrana aktywność powinna być indywidualnie dopasowana do potrzeb konkretnej osoby. Czasem będzie to spacer, a innym razem przeczytanie rozdziału książki lub obejrzenie ulubionego serialu.
Nowe nawyki zwiększające zdolność koncentracji
Nad koncentracją można pracować. Istnieje szereg różnorodnych kroków, które mogą widocznie wpłynąć na zdolność skupienia się na nauce. Jakie nawyki warto wprowadzić do swojej codziennej rutyny?
- Układanie planu działania — regularne tworzenie list i spisywanie rzeczy, które trzeba wykonać, znacznie usprawnia proces nauki. Ułatwia bowiem zapanowanie nad chaosem i sprawia, że nie trzeba nieustannie powtarzać w głowie rzeczy, które trzeba koniecznie wykonać.
- Dbanie o emocje — przed rozpoczęciem nauki warto przyjrzeć się swojemu stanowi emocjonalnemu i dobrze nastawić się psychicznie do kilku kolejnych godzin, które mają zostać spędzone w skupieniu. Tu przyda się umiejętność identyfikacji emocji, opiekowania się nimi i dbania o swoje wartości — a jedną z nich może być właśnie nauka, która prowadzi np. do ukończenia studiów.
- Organizowanie miejsca pracy — na biurku nie powinno być rozpraszaczy. Czasem dobrym pomysłem może okazać się wyjście z domu do spokojnej biblioteki.
- Robienie przerw — nauka blokami jest bardziej efektywna niż spędzanie kilku godzin bez przerwy nad książkami. Umysł nie jest w stanie przez długi czas utrzymywać stałego poziomu skupienia.
- Dbanie o potrzeby organizmu — nawodnienie, wysypianie się i zdrowe posiłki to podstawa!
Koncentracja może znacznie podnieść jakość w różnych obszarach życia. Warto nad nią pracować, aby podnosić swoją efektywność w nauce i w pracy, a tym samym — zwiększać ilość czasu wolnego.