Materac przeciwodleżynowy to specjalny produkt, który pomaga w walce z odleżynami. Pojawiają się one na skutek pozostawania zbyt długo w jednej pozycji. Modele o właściwościach przeciwodleżynowych zapobiegają ich powstawaniu i zwiększają komfort użytkownika. W jakich przypadkach będą potrzebne? Sprawdź!

Dla kogo materac przeciwodleżynowy?

Materace przeciwodleżynowe SleepMed - dla kogo?Odleżyny to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która powstaje na skutek ciągłego nacisku na część ciała. Kiedy dane miejsce jest uciskane, pogarsza się w nim krążenie krwi. To prowadzi do pojawienia się obrzęku, który z czasem staje się źródłem coraz większego bólu i dyskomfortu. Normalnie, aby tego uniknąć, po prostu zmieniamy pozycję, kiedy czujemy, że dany punkt jest za bardzo uciskany. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Osoby chore lub unieruchomione nie są w stanie samodzielnie się odchylić czy poprawić. Potrzebują do tego kogoś innego. Zaleca się, aby zmieniać pozycję około co 4 godziny. Nie wszyscy chorzy mają opiekunów, którzy równie regularnie mogliby przyjść im z pomocą. Dlatego stają się szczególnie narażeni na powstawanie odleżyn.

Na szczęście istnieją materace przeciwodleżynowe, które są skutecznym rozwiązaniem dla tego problemu. Nad ich zakupem powinni zastanowić się wszyscy ci, którzy z jakichś przyczyn są zmuszeni do długotrwałego przebywania w pozycji leżącej. Model ten sprawdzi się w przypadku osób starszych, których podeszły wiek nie pozwala na swobodne poruszanie się. Pomoże też chorym lub tym, którzy zmagają się z różnymi schorzeniami czy urazami i są uziemieni w łóżku. Może być wskazany również w przypadku ciężarnych kobiet, które z powodu zagrożonej ciąży muszą bardzo dużo odpoczywać. Inwestycja w materac przeciwodleżynowy wpłynie korzystnie nie tylko na samego użytkownika, ale również jego opiekuna. Nie będzie musiał co chwilę zmieniać pozycji chorego, co w przypadku osób o większej wadze może stanowić prawdziwe wyzwanie.

Jak działa materac przeciwodleżynowy?

Materac przeciwodleżynowy może znacząco poprawić komfort użytkownika. Dzieje się tak za sprawą jego wyjątkowych właściwości, które skutecznie minimalizują powstawanie odleżyn. Efekt ten zapewnia ich specjalna konstrukcja, która eliminuje nadmierny ucisk ciała i zapobiega sztywnieniu kończyn. W części materaców wykorzystuje się ponadto technikę zmiennociśnieniową, która wprawia ciało w delikatny ruch i stymuluje pracę tkanek. Skóra, która styka się z powierzchnią materaca, jest wówczas naprzemiennie uciskana. W ten sposób do mięśni dostaje się powietrze. Poprawie ulega też krążenie krwi. Właśnie to sprawia, że nie dochodzi do powstania nieprzyjemnych odleżyn. Materac przeciwodleżynowy też redukuje ból i dyskomfort, a do tego zwiększa komfort wypoczynku. Dzięki niemu nawet osoby, które spędzają bardzo dużo czasu w pozycji leżącej, wciąż mogą cieszyć się wysokim poziomem wygody. Co ciekawe, model o takich właściwościach pomoże również w regulacji optymalnej temperatury ciała. Należy mieć bowiem na uwadze, że odleżyny najszybciej powstają w miejscach wilgotnych i ciepłych. Materac przeciwodleżynowy zapobiegnie nadmiernemu poceniu się, zminimalizuje obecność bakterii i zachowa odpowiedni poziom wilgotności skóry.

SleepMed Supreme

Część materacy SleepMed również posiada właściwości przeciwodleżynowe. Modelem, na który między innymi warto zwrócić uwagę, jest SleepMed Supreme. To produkt o wypełnieniu piankowym – jego wkład składa się z wysokoelastycznej pianki VPPHR oraz z pianki termoelastycznej VitaRest®. Wykorzystanie dwóch grubych warstw pianki VPPHR pozwoliło uzyskać różną twardość podłoża, a także zwiększyć trwałość materaca. Cały model mierzy aż 27 centymetrów, co jest ważne dla osób starszych lub takich, które mają problemy z poruszaniem się. Wyższa konstrukcja materaca ułatwia wstawanie z niego. Produkt wyróżnia się właściwościami ortopedycznymi, co oznacza, że zapobiega powstawaniu i pogłębianiu się schorzeń kręgosłupa. Jego wyjątkowa budowa gwarantuje swobodny przepływ krwi oraz skuteczne dotlenienie tkanek i minimalizuje ryzyko pojawienia się odleżyn. Nie musimy obawiać się o nieodpowiednie krążenie krwi czy nadmierny nacisk. Pianka termoelastyczna wykorzystana w wypełnieniu zmniejsza wszelki ucisk, ale jednocześnie skutecznie podpiera i odciąża ciało, umożliwiając swobodny wypoczynek. Zastosowanie innowacyjnej technologii Airforce pozwala na zachowanie najwyższego poziomu higieny. Redukuje wszelkie bakterie i drobnoustroje, a do tego ogranicza pocenie się i gromadzenie wilgoci, co również jest ważne w walce z odleżynami.

SleepMed Natura Plus

Kolejny model, który sprawdzi się w przypadku osób, które spędzają dużo czasu w łóżku, to SleepMed Natura Plus. Coś, co wyróżnia go na tle innych materacy, to zastosowanie naturalnych tworzyw i komponentów w jego budowie. W wypełnieniu zawiera piankę termoelastyczną Visco Bio, która została nasączona olejkiem rycynowym. Wykorzystanie tej substancji wpływa na hipoalergiczne właściwości modelu. Olejek rycynowy jest odpowiedni nawet dla bardzo wrażliwej skóry. Może też zadziałać kojąco na dyskomfort lub ból mięśni. Sama pianka sprawia, że materac dopasowuje się do każdego użytkownika w sposób spersonalizowany, tworząc komfortowe i zdrowe podłoże snu. Punkty nacisku są tu zredukowane do minimum. Oprócz tego każda z części ciała ma zapewnione optymalne podparcie. Zapewnia to obecność aż 7 stref twardości, które odpowiadają kluczowym partiom ciała. Wykorzystanie tej właściwości sprawia, że materac zyskuje ponadto właściwości rehabilitacyjne. Warto też wspomnieć o warstwie pianki wysokoelastycznej HR Bio i NATURALIS®. HR bio cechuje się otwartokomórkową strukturą, która umożliwia swobodny przepływ powietrza we wnętrzu wkładu. Zamiast sztucznych związków chemicznych wykorzystano w niej naturalny olej sojowy. Pianka NATURALIS®, która zawiera olejek rycynowy, eliminuje nacisk punktowy i jednocześnie dba o to, aby ciało użytkownika przesadnie się nie zapadało. Oprócz tego potęguje hipoalergiczne właściwości materaca.

Dla osób chorych czy spędzających dużo czasu w łóżku materac przeciwodleżynowy to bardzo cenny element. Dzięki niemu nie muszą obawiać się pojawienia odleżyn, a do tego mogą cieszyć się wyższym poziomem komfortu. Zakup takiego produktu bez wątpienia wyjdzie im na dobre.

wyrób medycznySleepMed Supreme, SleepMed Natura Plus to materac przeznaczony do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: SleepMed. Upoważniony przedstawiciel i prowadzący reklamę ABCOMFORT Sp. z o.o.