Materace nawierzchniowe 200×200 możemy nazywać również topperami lub nakładkami na materac główny. Nie zaleca się stosowania ich jako bazowych materacy. Są dużo cieńsze i nie zapewnią oczekiwanego komfortu snu. Stosowane jako nakładka na sofę, wersalkę lub materac, na którym śpimy, mogą przynieść nam wiele korzyści. Przyjrzyjmy się im bliżej!

Jaką technologię zastosowano w materacu nawierzchniowym?

Pianki są podstawowym materiałem wykorzystywanym w produkcji materaca nawierzchniowego 200×200. W zależności od zastosowanej technologii wyróżnia się następujące rodzaje pianek:

  • pianka lateksowa, charakteryzująca się sprężystością, wytrzymałością i odbojnością. Dobrze dopasowuje się do kształtu naszego ciała i zapewnia stabilne podparcie dla kręgosłupa. Dzięki temu rano budzimy się wypoczęci. Przykładem materaca nawierzchniowego 200×200 z pianki lateksowej jest materac Hilding Blues. Jest to materac średnio twardy, rekomendowany dla osób o wadze do 80 kg;
  • pianka poliuretanowa, np. pianka Velet Touch. Charakteryzuje się wysoką sprężystością i elastycznością, co sprawia, że dobrze dopasowuje się do naturalnych krzywizn ludzkiego ciała. Dodatkowo pianka jest odporna na odkształcenia. Materacem wykonanym z takiej pianki jest np. materac Hilding Bass. Jest to materac twardy, który usztywni dotychczasowe podłoże do snu;
  • pianka wysokoelastyczna, np. pianka FloFom, której główną właściwością jest delikatne chłodzenie naszego ciała, co daje uczucie ciągłej świeżości. Takie wrażenia zapewnia materac nawierzchniowy Hilding Tenor. Dodatkowo ten materac umożliwia swobodną cyrkulację powietrza, dzięki temu zapobiega gromadzeniu się wilgoci oraz alergenów;
  • pianka termoelastyczna, która reaguje na temperaturę ciała. W miejscu, w którym styka się z ciałem, staje się bardziej miękka i elastyczna, przez co niweluje bóle i napięcia mięśniowe. Takie właściwości posiada materac Hilding Alt. W jego wypełnieniu znajdziemy również piankę poliuretanową FlexiFoam, która jest wysoce elastyczna i plastyczna. To pozwala jej idealnie przystosować się do kształtu naszego ciała.

Hiding Anders - materace nawierzhnioweJaki materac nawierzchniowy będzie najlepiej odpowiadać naszym potrzebom? Wszystko zależy od tego, jakich właściwości oczekujemy od naszego podłoża do snu. Znając już główne cechy, jakie mają poszczególne rodzaje pianek, łatwiej będzie nam dokonać wyboru.

Bardzo ważna jest też wytrzymałość materaca, którą gwarantują renomowani producenci materacy. Do takich bez wątpienia można zaliczyć producenta Hilding, którego produkty zaprezentowaliśmy powyżej. To wiodący producent materacy w całej Europie, którego produkty charakteryzują się najwyższą jakością wykonania.  

W jakich rozmiarach dostępne są materace nawierzchniowe?

Materace nawierzchniowe są dostępne w rozmiarach od 80×200 do nawet 200×200 cm. Materac nawierzchniowy 200×200 cm to największy dostępny rozmiar materaca. Można go położyć zarówno na rozkładanej kanapie, jak i na podwójnym łóżku z dwoma pojedynczymi materacami.

Jaki rozmiar materaca nawierzchniowego wybrać? Wielkość toppera powinna być dostosowana do wielkości podłoża, na którym chcemy go zastosować. Zbyt mały nie będzie pokrywać całej powierzchni do spania, zbyt duży może nie mieścić się w ramy łóżka. Dzięki szerokiej ofercie, jaką prezentują producenci materacy nawierzchniowych, z pewnością znajdziemy produkt odpowiadający naszym potrzebom.

Jakie zalety i wady posiada materac nawierzchniowy?

Jakie są najważniejsze zalety materacy nawierzchniowych 200×200? Przede wszystkim możliwość podniesienia jakości snu na łóżku, na którym obecnie śpimy. Poprawiamy wygodę nocnego odpoczynku bez inwestowania w nowy materac. W zależności od tego, czy chcemy zwiększyć twardość materaca podstawowego, czy jego elastyczność, możemy wybrać twardy materac 200×200 lub materac średnio twardy, który jeszcze lepiej dopasuje się do kształtu naszego ciała.

Inne zalety materacy nawierzchniowych to:

  • wyrównanie powierzchni spania,
  • poprawa cyrkulacji powietrza oraz higieny snu,
  • atrakcyjna cena w porównaniu do zakupu nowej wersalki lub nowego materaca bazowego,
  • poręczność i możliwość zabrania ich w podróż, aby spać wygodnie również poza domem.

Za wadę materacy nawierzchniowych można uznać ich mniejszą różnorodność w porównaniu do klasycznych materacy. Trzeba też idealnie dopasować ich wymiar do materaca, na którym śpimy, aby faktycznie spełniały swoją rolę. Nie jest to jednak duży problem, ponieważ, tak jak już wspomnieliśmy, materace nawierzchniowe występują w wielu rozmiarach. Wystarczy sprawdzić ofertę wybranego producenta, takiego jak Hilding i dokonać najlepszego wyboru!