Sen zajmuje człowiekowi około ośmiu godzin dziennie, co stanowi aż ⅓ doby! Warto wiedzieć, co robić, aby był on jak najlepszy. Co musisz koniecznie zrobić, aby Twój sen był zdrowy i zapewniał Twojemu organizmowi wspaniały relaks? Z czego powinieneś zrezygnować? Jakie mogą być konsekwencje złego snu? Odpowiadamy!

Jakie mogą wystąpić konsekwencje nieodpowiedniego snu?

Sen jest bardzo ważny w życia każdego człowieka, ponieważ to podczas głębokiego odpoczynku nasz organizm się regeneruje i przygotowuje na następny dzień. Warto zwrócić uwagę na niektóre aspekty, które sprawią, że będzie on jak najlepszy. Jakie mogą być negatywne skutki niedosypiania? Z całą pewnością pojawia się zwiększone ryzyko wystąpienia niektórych chorób takich jak cukrzyca, otyłość czy choroby serca. Mogą one mieć bardzo poważne konsekwencje w przyszłości. Zbyt krótkie spanie zwiększa możliwość pojawienia się różnych nowotworów złośliwych, np. piersi, prostaty czy jajników. Kiedy śpisz zbyt krótko, to posiadasz większą skłonność do zachorowania na różne choroby psychiczne, np. depresję. Brak regularnego snu przyczynia się do złego stanu naszej skóry twarzy, czyli cery. Mogą pojawić się na Twojej twarzy liczne zmarszczki, zaczerwienienia i wypryski. Jeśli nie śpisz zbyt długo w ciągu nocy, to Twój apetyt jest znacznie zwiększony w ciągu dnia, a to powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej w organizmie, co może przyczynić się do zaburzeń odżywiania i otyłości. Teraz już wiesz, jakie konsekwencje mogą pojawić się w Twoim organizmie, jeśli zaniedbasz nasz odpoczynek. Na szczęście bardzo łatwo to zmienić i polepszyć swoją jakość.

To musisz robić!

Jak dbać o swoje zdrowie podczas snu?Istnieje kilka zasad, którymi powinieneś kierować się w swoim życiu, aby mieć pewność, że Twój sen będzie optymalny. Zacznij od zadbania o odpowiednią temperaturę w sypialni, która powinna wynosić około 20° Celsjusza. Oczywiście, może ona być o 2-3° Celsjusza niższa lub wyższa, ale staraj się utrzymywać ją w tych ramach. Pamiętaj o tym, że organizm sam będzie wiedział, w jakiej temperaturze najlepiej mu się odpoczywa! Wilgotność powietrza jest tak samo ważna, jak temperatura. W sypialni powinna ona wynosić od 40 do 60%, jednak należy wziąć pod uwagę pogodę i porę roku, ponieważ wilgotność zmienia się razem z krajobrazem za oknem. Większa wilgotność w pomieszczeniu będzie wtedy, kiedy jako dekoracje wybierzesz liczne rośliny! Jeśli pragniesz, aby Twój sen był zdrowy, to musi on trwać przynajmniej siedem godzin i nie powinien przekraczać dziewięciu godzin. Podczas tej kilkugodzinnej przerwy od aktywności, organizm regeneruje się i przygotowuje siły na nowy dzień. Myślenie, że spanie i odpoczynek jest oznaką lenistwa, jest bardzo mylne i krzywdzące! Prawie każdy ma swoją ulubioną pozycję do spania, więc jeśli i Ty jesteś jej szczęśliwym posiadaczem i np. lubisz spać na plecach czy na boku, to nie czekaj i od razu ułóż się w wygodnej pozycji! Sen powinien przyjść znacznie szybciej. Picie alkoholu przed snem nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ może on obniżyć jakość snu w kolejnych, głębszych fazach. Zamiast napojów alkoholowych możesz napić się herbaty z melisy, która Cię wyciszy i zrelaksuje. Jest również kilka produktów, których nie powinieneś jeść przed snem. Zacznijmy jednak od tego, że ostatni posiłek powinieneś zjeść 2-3 godziny przed położeniem się do łóżka. Jest to spowodowane tym, że perystaltyka jelit nocą jest zmniejszona. To oznacza, że nasz organizm, zamiast spalać kalorie, to przechowuje je w postaci tłuszczu, więc trudniej jest nam schudnąć. Ostatnim posiłkiem w ciągu dnia nie powinno być coś ciężkostrawnego. Unikaj też żywności wysokoprzetworzonej oraz słodyczy. Możesz pomóc swojemu organizmowi w zaśnięciu poprzez spożycie produktów bogatych w aminokwasy odpowiedzialne za produkcję melatoniny, czyli hormonu ułatwiającego zasypianie. Są to na przykład: ryby, soja, tofu, chude mięsa, mleko, sery czy pestki dyni. Ostatnią kawę możesz wypić na około sześć godzin przed planowanym zaśnięciem. Wtedy na pewno nie zaburzy ona Twojego snu! Koniecznie też zadbaj o odpowiednią pościel! Najlepszym wyborem będą komplety wykonane z naturalnych tkanin, np. lnu, satyny lub bawełny.

Zadbaj o dobrą poduszkę!

Poduszka jest bardzo ważnym elementem każdego łóżka, bez którego większość osób nie wyobraża sobie snu. Świetnym wyborem będzie poduszka antyzmarszczkowa, która dzięki swojej strukturze pozwoli Ci na dłuższe zachowanie młodości!  Bardzo dobrą poduszką jest również poduszka termoelastyczna, która jest opcją bardzo nowoczesną. Zrobiona jest z materiałów syntetycznych, między innymi z pianki termoelastycznej, która dostosowuje się do głowy i szyi za pomocą ich ciepła. Dodatkowo są bardzo przyjemne, miękkie i elastyczne w dotyku. Poduszka puchowa jest jedną z najpopularniejszych poduszek klasycznych. Puch, który jest wykorzystywany w ich produkcji, pochodzi od kaczek lub gęsi, więc jest to tworzywo naturalne.  Charakterystyczne dla tego produktu jest miękkość, przewiewność i utrzymywanie odpowiedniej temperatury. Dodatkowo świetnie absorbuje wilgoć. Poduszka puchowa jest lekka, miękka i sprężysta, więc bardzo wygodnie się na niej odpoczywa. Świetnym dopełnieniem będzie pościel bawełniana 200×200 centymetrów, pod którą wyśpi się każdy! Zadbaj również o dobrej jakości materac, który będzie dostosowany do Twoich wymagań i potrzeb! Nie czekaj i już dziś odmień swój sen na lepsze!