Każda pora roku jest dobra na wyjazd! Możemy wyjeżdżać na wakacje, ferie w czasie zimy, a także wiosną czy jesienią! Naszym celem zarówno są miejscowości w naszym kraju, jak i za granicą. Jednak niezależnie od tego, gdzie się wybieramy, należy się odpowiednio spakować. Pozostaje tylko jedno pytanie – co ze sobą zabrać? Poniżej znajdziemy siedem podstawowych rzeczy, o których musimy pamiętać. Na ich podstawie warto stworzyć indywidualną listę, aby niczego nie zapomnieć!

Po pierwsze – kosmetyki

Tak naprawdę nie jesteśmy w stanie zadbać o swoje ciało, a także skórę czy włosy bez odpowiednich kosmetyków. To one sprawiają, że czujemy się czysto i świeżo. Udając się do drogerii, możemy spotkać je w wersji mini, które sprawdzą się zarówno do samolotu, jak i samochodu. Dodatkowo oszczędzi nam to miejsca oraz znacząco zmniejszy ciężar. Zastanówmy się tutaj, co tak naprawdę musimy zabrać, jakie kremy są nam potrzebne. Do niezbędnych rzeczy zaliczyć można dezodorant, szczoteczkę i pastę do zębów, mydło, maszynka oraz krem do golenia, a także chusteczki higieniczne.

Po drugie – środki medyczne

Nie powinniśmy ruszać się poza dom bez odpowiednio przygotowanej apteczki. Jest to niezwykle ważne w przypadku przyjmowania leków na stałe, w tym na nadciśnienie czy przeciwcukrzycowe. Jeśli to mamy, to przechodzimy do środków medycznych, które mogą nam się przydać w nagłych wypadkach. Uwzględniając odpowiednie warunki przechowywania, warto uwzględnić:

 • leki przeciwbólowe,
 • leki przeciwgorączkowe,
 • leki przeciwbiegunkowe,
 • leki na chorobę lokomocyjną,
 • środki do dezynfekcji,
 • preparaty łagodzące oparzenia słoneczne czy łagodzące ukąszenia owadów.

Co zabrać w daleką podróż? Oto podstawowe rzeczy!Po trzecie – ubrania 

To, jakie ubrania ze sobą zabierzemy, zależy przede wszystkim od tego, gdzie jedziemy i na jak długo. Przebywając w miejscach upalnych, warto postawić w większości na lekkie oraz zwiewne ubrania. Natomiast wybierając się w chłodniejsze miejsca, weźmy ze sobą ciepły sweter, kurtkę czy też podkoszulki, by móc ubrać się na cebulkę. Pamiętajmy, że pogoda lubi być zmienna, dlatego bądźmy przygotowani na każdą ewentualność. Decydujmy się również na wygodne elementy garderoby, które zapewnią nam komfort w czasie poruszania się. Jeśli chodzi o pakowanie, to warto ubrania rolować, zamiast ich składać, przez co zajmują, mniej miejsca. Oprócz tego wkładajmy skarpetki do butów, a kurtki czy swetry – pakujemy próżniowo.

Po czwarte – dokumenty

Bez dokumentów ani rusz, zwłaszcza gdy wyjeżdżamy za granicę. Jeśli wyjeżdżamy z biurem podróży, to oferta powinna zawierać ubezpieczenie . Jeśli chodzi o podróż prywatną, to warto mieć ze sobą:

 • dowód osobisty,
 • paszport,
 • wizę.

Podróżując po Unii Europejskiej, warto mieć ze sobą także wyrobić kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. W zależności od tego, gdzie jedziemy, możemy zastanowić się także polisę turystyczną.

Po piąte – pieniądze

Chyba nikogo nie zdziwi fakt, iż w podróż zabieramy ze sobą określoną pulę pieniędzy. W końcu bez odpowiednich finansów nie jesteśmy w stanie zapłacić za posiłek, pamiątki czy dodatkowe atrakcje. Warto mieć ze sobą zarówno gotówkę, jak i kartę. Jednak powinniśmy zdawać sobie sprawę z kilku ważnych kwestii, w tym, aby:

 • nie brać dużej ilości gotówki, jeśli mamy dostęp do bankomatów,
 • trzymać gotówkę (podobnie jak dokumenty czy karty bankowe) w osobnych miejscach,
 • rozdzielić gotówkę między członków rodziny, co zapobiegnie kradzieży wszystkich środków.

Oprócz tego możemy schować gotówkę w hotelu. Dobrą opcją jest schowanie do sekretnej kieszonki w walizce, pod łóżko lub materace hybrydowe, a nawet w bardziej abstrakcyjnych miejscach. Ofertę do materacy hybrydowych znajdziesz tu: https://sennamaterace.pl/100-materace-hybrydowe.

Po szóste – urządzenia elektroniczne 

Szeroko pojęta elektronika przydaje się nie tylko do nawigowania w nieznanym miejscu, ale także stanowi źródło rozrywki czy pozwoli nam na stworzenie i zachowanie wspomnień z wyjazdu. Do podstawowych urządzeń elektronicznych zalicza się:

 • telefon i/lub tablet,
 • laptop,
 • kamera,
 • aparat fotograficzny.

Po siódme – materace nawierzchniowe

Wielu z nas na wakacjach się nie wysypia. Niestety, nie każdy z nas hotelowe łóżka odpowiadają. Na szczęście można temu zaradzić! Stawiając na materace nawierzchniowe, jesteśmy w stanie dopasować aktualne podłoże do spania do osobistych potrzeb i preferencji użytkownika. Jest to możliwe z uwagi na fakt, iż stanowi cienką, kilkucentymetrową matę z wypełnieniem piankowym. Można go śmiało rolować i zabierać ze sobą w podróż!

Oczywiście każda rzecz materialna ułatwi nam życie w innym miejscu, niż nasz dom. Mowa tutaj zarówno o wypadzie do znajomych, jak i podróży na drugi koniec świata. Niezależnie od tego, gdzie się udamy, warto zabrać ze sobą dobry humor i nastrój. W końcu nie da się zaprzeczyć, że dobre nastawienie to podstawa!

Przeczytaj także: Jaki materac 160×200 jest najlepszy? Ranking 9 produktów