Żyjąc w społeczeństwie, spotykamy się z różnymi formami komunikacji – od tych uprzejmych, po bardziej złośliwe i ordynarne. Możemy również usłyszeć budujące komplementy, ale warto wiedzieć, że istnieją też takie, które nie do końca posiadają pozytywny wydźwięk. “Jak na Ciebie, to ładnie dziś wyglądasz” – taką wypowiedź z jednej strony odbieramy jako pochwałę, ale z drugiej stanowi ona pułapkę. W dzisiejszych czasach naprawdę łatwo wpaść w sidła neggingu. Sytuacja, w której druga osoba nas chwali, ale jednocześnie wbija nam szpilę, posiada swoją konkretną nazwę. W tym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie jest negging i jak skutecznie na niego reagować.

Negging, czyli złośliwe komplementowanie

Negging jest formą słownej manipulacji, która polega na stosowaniu subtelnych, ale jednocześnie negatywnych uwag mających na celu obniżenie samooceny drugiej osoby. Negging to angielska nazwa, dosłownie oznaczająca prawienie dwuznacznych lub fałszywych komplementów. Jego taktyką jest przekazywanie pozytywnych treści w pierwszym rzucie, a Na czym polega negging i jak na niego reagować?dopiero potem skupienie na deprecjonowaniu. Choć pierwsze wrażenie może uzmysławiać, że negging to jedynie niewinne żarty, takiego rodzaju komentarze celowo uderzają w poczucie własnej wartości i słabe punkty ofiary manipulacji. Zamysłem jest wytworzenie u drugiej osoby niepewności, dzięki której manipulator zyskuje przewagę oraz może kontrolować sytuację. Jednakże negging stosuje się zarówno świadomie, jak i nieświadomie. Krzywdzące treści są przemycane pod osłoną pozytywnych słów, a manipulator nie zawsze wie, że jest manipulatorem. Nie dociera do niego fakt, że to, co wypowiada, faktycznie może razić druga stronę. Negging pojawia się w prawie każdej formie relacji, uwzględniając najbliższe nam osoby. Niestety w dzisiejszych czasach jest też wykorzystywany w kontekście randkowym jako taktyka uwodzenia. Ale czy takie podejście jest aby na pewno skuteczne?

Zdrowie psychiczne jest też w dużej mierze uwarunkowane jakością naszego codziennego snu. Zdecydowanie warto wyposażyć się w materac, który odpowiada naszym indywidualnym potrzebom. Na stronie https://fit4sleep.pl/ oraz w sklepach w Jaworzno znajduje się wiele świetnych produktów sypialnianych!

Jak rozpoznać negging i złe intencje drugiej osoby?

Rozpoznanie neggingu może być początkowo trudne, zwłaszcza jeśli nie do końca znamy charakter manipulatora. Subtelne uwagi można przecież zawsze zinterpretować jako żart lub niezręczny komplement, którego celem nie było urażenie naszej osoby. Jeśli jednak komentarz pozostaje dwuznaczny, jest to wystarczający sygnał, że mamy do czynienia ze złośliwym komplementowaniem. Pamiętajmy, iż negging jest pochwałą, ale ujętą w ogólnej krytyce. Najczęściej wskazuje na szczególny przypadek, np. zazwyczaj nasze włosy wyglądają brzydko, lecz tego dnia prezentują się dość dobrze. Czy informacja o naszych słabych stronach nie wywołuje w nas dyskomfortu, obniżonego poczucia własnej wartości, a może nawet złości? Osoba stosująca negging chce też zdobyć nad nami przewagę, podbudować własne ego i pokazać, że mimo wszystko jesteśmy od niej gorsi. Ten rodzaj manipulacji z łatwością można natomiast rozpoznać, gdy złośliwe komplementowanie staje się stałą formą komunikacji. Komentarz zaczyna się powtarzać, a więc zapala się czerwona lampka, że intencje drugiej strony niekoniecznie są takie, jak je początkowo odbieraliśmy.

Kto najczęściej stosuje negging?

U kogo najczęściej można zauważyć tendencję do składania złośliwych komplementów? Niestety okazuje się, że negging w wielu sytuacjach stosują najbliższe nam osoby z rodziny czy kręgu przyjaciół. Nie są one do końca świadome wypowiadanych przez siebie komentarzy, a nawet jeśli, faktycznie mają one na celu skrytykować nasz wygląd lub charakter. Pytanie pozostaje tylko: dlaczego? Negging może wynikać z niedojrzałości emocjonalnej, braku bezpośredniej szczerości czy niekonwencjonalnego sposobu okazania zainteresowania. Coraz częściej można zauważyć, że prawienie sobie uwag jest metodą nie na obniżenie pewności siebie, ale na jej budowanie. Bliscy przyjaciele będą wiedzieć, że za złośliwymi komplementami wcale nie ukrywają się złe intencje. Z pewnością jednak mogliśmy usłyszeć subtelną krytykę od starszych pokoleń, które niestety nie zawsze potrafią wyrażać swoją opinię w delikatny sposób. Takie osoby nie są świadome, że ich słowa ranią i często nie dopuszczają do siebie tej myśli. Negging jest również stosowany w przypadku kompleksów, obniżonego poczucia własnej wartości czy negatywnych doświadczeń z dzieciństwa. Osoby, które zmagają się z tymi problemami, szukają ukojenia w omamianiu innych ludzi. Oprócz tego negging jest częstym zjawiskiem w środowisku randkowym, gdzie relacje są postrzegane jako element gry, która polega na zdobyciu przewagi nad drugą stroną. W ten sposób manipulatorzy pragną stworzyć przestrzeń, gdzie ofiara staje się podatna na ich wpływ i “wdzięk”.

Jak skutecznie reagować na negging?

Choć wydaje się to być małoskutecznym podejściem, na negging najlepiej nie reagować w żaden sposób. Powinniśmy wówczas zachowywać się tak, jakby komentarz nie miał dla nas kompletnego znaczenia. Nie dajmy po sobie poznać, że wypowiedziana uwaga nas zraniła czy upokorzyła – tego przecież najbardziej oczekuje manipulator. Jeśli zdajemy sobie sprawę, że komentarz nie jest obiektywny, a stanowi próbę manipulacji, najważniejsze staje się zachowanie spokoju. W ewentualności w odpowiedzi możemy zastosować taktykę “szokującej zgody”. Jeżeli ktoś mówi do nas: “Normalnie nie umawiam się z kimś takim”, odpowiedzmy: “Naprawdę? No cóż, każdy ma swoje standardy”. Takie podejście z pewnością zaskoczy manipulatora i sprawi, że więcej już nie odważy się prawić tego typu “pochwał”. Możemy również stanowczo, ale wciąż łagodnie, poinformować rozmówcę, iż taki sposób komunikacji nam nie odpowiada. Nie będziemy kontynuować dyskusji, jeśli druga strona nie zachowuje wobec nas szacunku. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu oddalenie się od osoby stosującej negging. W przypadku braku szans na poprawę jej zachowania dobrze jest wycofać się z tej niezdrowej relacji.

Dlaczego tak istotne jest reagowanie na negging?

Każdemu z nas zależy na treściwych i wspierających relacjach z innymi ludźmi. Reagowanie na negging może przeciwdziałać szkodliwym, wręcz toksycznym mechanizmom. Jeśli manipulator widzi, że jesteśmy podatni na tego typu komentarze, może stosować je coraz częściej, co prowadzi do naszego gorszego samopoczucia psychicznego. Odpowiednie reakcje stanowią formę wyznaczania granic – pokazują, iż nie akceptujemy działań, które nas ranią lub umniejszają naszej wartości. W ten sposób możemy przerwać toksyczny wzorzec interakcji oraz stajemy się bardziej odporni na kolejne, niezdrowe relacje w przyszłości.

Negging to szkodliwe dla relacji międzyludzkich zjawisko, które w żadnym stopniu nie stanowi oznaki wsparcia czy szacunku. Choć na pierwszy rzut oka przypomina miły komplement, to w rzeczywistości nie ma w nim krzty dobrych intencji. Warto wiedzieć, jak rozpoznać negging i jak na niego odpowiednio reagować, aby uniknąć podobnych zachowań w relacjach, które naprawdę zasługują na uwagę i troskę.

Przeczytaj także: Jak często odkurzać materac?