Choć posiadanie pupila w domu wiąże się z pewnymi dodatkowymi obowiązkami, ilość korzyści, jaką możemy otrzymać dzięki obecności ukochanego zwierzaka, jest nie do opisania. Wystarczy jedno spojrzenie na ulubionego psa czy kota, aby wywołać uśmiech na naszej twarzy. Jakie jeszcze są zalety posiadania pupila w domu? Sprawdź!
Pupil zmniejsza stres i pomaga się zrelaksować
Szybki tryb życia, praca, nadmiar obowiązków… Na co dzień musimy zmagać się z wieloma czynnikami, które wywołują w nas uczucie stresu. Niestety, poradzenie sobie z nim nie jest równie łatwe co jego pojawienie się. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym możemy zredukować poziom lęku i niepokoju. Jednym z nich jest posiadanie pupila. Źródła wskazują, że zwierzak w domu zmniejsza uczucie stresu, zapewnia poczucie bezpieczeństwa i pomaga się zrelaksować. Obcowanie ze zwierzętami ma niezwykły wpływ na nasz organizm. Obecność ukochanego zwierzaka prowadzi do wydzielenia endorfin oraz hormonów szczęścia, które odpowiadają za nasz dobry nastrój. Prowadzi to do obniżenia poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu. Dzięki pupilowi możemy przywrócić wewnętrzny balans i skupić się bardziej na tym, co tu i teraz. Nie bez powodu zwierzęta są wykorzystywane w różnorodnego rodzaju terapiach.
Pupil to świetna motywacja do wyjścia z domu
Jeśli zdecydujemy się na przygarnięcie psa, zyskamy wspaniałą motywację do częstszego wychodzenia z domu. Pies potrzebuje być wyprowadzony na spacer kilka razy dzienne, inaczej będzie nieszczęśliwy. Taka wizja z pewnością popchnie nas do wybrania się na długą przechadzkę. Spacerując z pupilem, możemy poprawić swoją wydolność oraz zadbać o kondycję fizyczną. Niewykluczone, że spacery z psem staną się również okazją do poznania nowych ludzi – możemy zyskać na nich w podwójny sposób.
Pupil poprawia nastrój i generuje pozytywne odczucia
Pupil w domu jest niczym bogate źródło różnorodnych emocji. Wzbudza w nas rozczulenie, miłość, empatię czy rozbawienie. Zabawy z psiakiem często kończą się dawką śmiechu, za to obecność delikatnego, ostrożnego kota pomoże nam się zrelaksować. Posiadanie zwierzaka uczy ponadto empatii, odpowiedzialności oraz oddania. Na podstawie relacji z pupilem możemy nauczyć się, jak tworzyć odpowiednie relacje w dorosłym życiu. Otrzymujemy też cenną lekcję na temat samodyscypliny i wytrwałości. Jeśli zaadoptujemy wspólnego zwierzaka dla całej rodziny, może to przyczynić się ponadto do zacieśnienia rodzinnych więzi. Wspólne spacery, rozmowy o pupilu… To elementy, których zdecydowanie powinniśmy się zająć.
Higiena snu a spanie z pupilem
Jeden z dylematów, przed którym stają opiekunowie psa lub kota, to decyzja o tym, gdzie pupil będzie spać. Na rynku dostępnych jest wiele specjalnie dostosowanych i komfortowych posłań dla zwierzaków. Wiadomo jednak, że pupil będzie wolał spać razem z nami. Czy powinniśmy się zgadzać? Warto najpierw rozważyć wszystkie za i przeciw. Obecność ukochanego zwierzęcia może sprawić, że staniemy się spokojniejsi i łatwiej będzie nam się zrelaksować, co wpływa pozytywnie na jakość naszego snu. Dźwięk równego oddechu psa oraz przyjemne ciepło wytwarzane przez jego ciało działa na nas uspokajająco. Z tego względu spanie z pupilem powinni rozważyć przede wszystkim ci, którzy zmagają się z przewlekłym stresem czy niepokojem. Bliskość zwierzaka może pomóc w zmniejszeniu ich lęków, zwłaszcza że zapewnia też poczucie bezpieczeństwa. Szczególnie możemy doświadczyć tego w przypadku psów – nie martwimy się, nawet jeśli śpimy samotnie, ponieważ wiemy, że nasz pupil nas strzeże i w razie jakiegokolwiek zagrożenia szybko zareaguje. Dzielenie łóżka często też przyczynia się do rozwoju więzi pomiędzy zwierzęciem a jego opiekunem.
Niestety, jest też druga strona tej sytuacji. Chociaż spanie z pupilem może być bardzo przyjemne, nie można ukryć, że nie oddziałuje korzystnie na poziom naszej higieny snu. Zarówno pies, jak i kot, zostawia w pościeli swoją sierść oraz inne zanieczyszczenia. Może też przyprowadzać zabrudzenia z zewnątrz do naszego łóżka. Co więcej, jeśli zwierzak cierpi na infekcje lub pasożyty, może przyczynić się do przenoszenia się różnych chorób. Jeśli mimo tego i tak zdecydujemy się na dzielenie łóżka z psem lub kotem, regularne pranie pościeli stanie się naszym nawykiem. Systematyczne czyszczenie poszewek jest kluczowe, aby zapobiec rozwojowi alergenów i drobnoustrojów. Najlepszym rozwiązaniem będzie zrobienie prania około raz w tygodniu. Taki przypadek może być szczególnie uciążliwy dla alergików, dla których obecność psa bądź kota będzie wiązała się z nasileniem objawów alergii. Z tego pomysłu powinni zrezygnować również ci, którzy mają lekki sen. Chrapanie czy poruszanie się pupila w nocy może spowodować, że będziemy się wybudzać. Przerywany sen nie zapewni nam odpowiedniego wypoczynku, na skutek czego rano obudzimy się pozbawieni energii i wycieńczeni. Warto mieć na uwadze fakt, że u niektórych psów pozwolenie na spanie w łóżku może wywołać problemy behawioralne, ponieważ jest dowodem dominacji. Może się okazać, że zwierzak zupełnie nie słucha naszych poleceń i robi to, co chce.
Bez względu na to, czy zdecydujemy się na dzielenie łóżka z pupilem, trzeba zadbać o to, aby była to wygodna, przytulna przestrzeń, w której to my czujemy się swobodnie i komfortowo. W tym celu musimy zainwestować w taki materac, który będzie idealnie dopasowany do naszej sylwetki. Wtedy nie będziemy mieć żadnych problemów z zaśnięciem. Zapewnią nam to jakościowe modele ze strony: https://www.sleepmed.pl/materace-wg-rozmiarow/materace-sleepmed-100×200/ lub produkty, które możemy przetestować na miejscu w sklepie stacjonarnym Jaworzno.
Nie można ukryć, że decyzja o przygarnięciu psa lub kota to duża zmiana. Musimy dostosować się do nowego członka rodziny i nauczyć go odpowiedniego zachowania. Choć może być to minus, ilość korzyści, jaka wiąże się z posiadaniem pupila w domu, przewyższy jakiekolwiek trudności.