W dzisiejszych czasach jesteśmy narażeni na stres niemalże z każdej strony. Wiąże się on z problemami lub wyzwaniami, jakie czekają nas w życiu prywatnym oraz zawodowym. Nic zatem dziwnego, że kiedy wchodzimy do domu, to nie marzymy o niczym innym, jak tylko zrelaksować się i odpocząć. Jednak, jak osiągnąć ten błogi stan i choć na chwilę zapomnieć o szarej rzeczywistości? Oto 12 skutecznych sposobów na relaks!

Bądź offline

Podstawą w skutecznym, a zarazem prawidłowym zrelaksowaniu się jest ograniczenie do minimum niepotrzebnych bodźców. Bycie offline pozwoli nam na uporządkowanie myśli i zregenerowanie swoich sił. Warto zatem odciąć się, choć na chwilę od telefonu lub internetu i zająć się czymś innym!

Przygotuj duży kubek ulubionego napoju

Relaks nie może odbywać się bez wygodnego miejsca, kocyka i ulubionego napoju! Dobrym pomysłem jest zatem przygotowanie sobie herbaty, kawy czy innego napoju – najlepiej w jak największym kubku. Takie zatrzymanie się na chwile, wyciszenie i uspokojenie myśli z pewnością dla wielu z nas będzie doskonałym resetem!

Ugotuj lub zamów ulubione danie

Odpoczynek nie może odbywać się na pusty żołądek! Jeśli jesteśmy po ciężkim dniu, to nie ma nic lepszego, niż przygotowanie lub zamówienie ulubionego posiłku! Sama ta czynność dla wielu z nas może być już formą relaksu. Chodzi tutaj zarówno o przygotowanie jedzenia, jak i jego konsumowanie.

Sięgnij po książkę

Długi dzień? Poznaj skuteczne sposoby na relaks!Dla wielu osób czytanie książek jest jedna z najlepszych form odpoczynku. Wynika to z faktu, iż możemy się przenieść w inny świat, zapominając o otaczającej nas rzeczywistości. Z pewnością jest to odświeżające, a także pozwala nabrać sił na kolejny dzień. Warto zatem znaleźć w ciągu dnia 15 minut, pół godzinki czy nawet godzinę na tę czynność!

Obejrzyj film lub serial

Jednak nie każdy z nas lubi czytać lub aktualnie nie ma co czytać. Innym, ale równie skutecznym sposobem na zrelaksowanie się jest obejrzenie filmu lub serialu. W ten sposób również możemy przeżywać różnego rodzaju emocje, a dodatkowo głośno komentować wybory głównych postaci!

Posłuchaj ulubionej muzyki

Każdy z nas jest innym, dlatego gdy powyższe porady nie działają, to warto ograniczyć bodźce do minimum. Zamknijmy zatem oczy, załóżmy słuchawki lub włączmy głośniki i posłuchajmy ulubionych piosenek. Istnieje cała gama składanek na każdą okazję, dlatego możemy skusić się również na dźwięki natury lub postawić na playlistę relaksującą!

Zajmuj się czymś manualnym

Nie chcemy siedzieć w miejscu? Zatem w ramach relaksu postawmy na czynności manualne. Wykonywanie precyzyjnych prac może skutecznie nas odstresować. Kolorowanki dla dorosłych, robienie na drutach, gotowanie, malowanie czy układanie puzzli – niezależnie od naszych preferencji, każda tego typu czynność będzie dobra!

Zapal świeczkę

Obecnie wiele mówi się o aromaterapii i wyjątkowym działaniu olejków eterycznych. Możemy je wykorzystać w różny sposób, gdyż znajdują się m.in. w świecach zapachowych. Zapalając ją, uwolnimy przyjemny aromat, który otuli nasze zmysły. Stawiając na, np.olejek lawendowy czy różany, z pewnością szybciej się zrelaksujemy.

Postaw na domowe spa

Nie ma nic lepszego, niż domowe spa, gdy mamy kilka wolnych godzin. Pozwoli ono na szereg czynności, które nie tylko mają na celu zadbać o naszą skórę czy włosy, ale także pozwolą naszym zmysłom na wyciszenie. Gorąca kąpiel, nakładanie maseczki, peeling czy oliwkowanie skóry? Każda z tych czynności jest dobra, zatem dostosujmy je do siebie!

Wyśpij się

Efektywny wypoczynek jest najlepszą formą regeneracji. W tym celu warto przed snem zrelaksować się, gdyż ułatwia to zasypianie. Poza tym wywietrzyć swoją sypialnię oraz zadbajmy o wygodne łóżko. Idealna sypialnia to taka, która jest wyposażona w dobry i dopasowany do użytkownika materac, przez co pozwala na zdrowy sen.

Postaw na aktywność fizyczną

Aktywność fizyczna działa pozytywnie na zdrowie fizyczne i psychiczne. W czasie ćwiczeń uwalniane są endorfiny, czyli hormony szczęścia, które znacząco poprawiają nam humor oraz pozwala na zrelaksowanie się. Zatem wyjdźmy z domu i udajmy się na spacer, rower czy wybierzmy inny rodzaj aktywność. Wybór należy do nas!

Medytuj

W naszym życiu obecny jest chaos? Jedną z opcji na zapanowanie nad stresem i emocjami jest medytacja. Wystarczy tylko znaleźć ciche miejsce, wybrać słowo, które będzie naszą mantrą oraz skoncentrować się na oddechu! Początkowo nie jest to łatwe, jednak po czasie w naszej głowie wszystko zaczyna się porządkować.

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest relaks i odpoczynek. Pozwala on na zachowanie równowagi zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Co więcej, często poprawia nam humor po długim dniu! Warto zatem wiedzieć, jak się zrelaksować po powrocie do domu!

Przeczytaj także: